Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

İtalya’da Camorra mafyasının “ilk kadın patronu” öldü

Vita gazette – Film gibi hayatı film ve dizilere çekilen, İtalya’da, ‘Leydi Camorra’, ‘Camorra’nın Kara Dul’u ve “ilk kadın mafya babası” olarak anılan Assunta Maresca, memleketi Castellammare di Stabia’daki evinde, 29 Aralık günü geçirdiği kalp kriziyle hayatını kaybetti.

Assunta Maresca, Napoli yakınlarındaki Castellammare di Stabia kasabasında doğdu ve gençliğinde yerel bir güzellik yarışmasını kazandı ve ‘bebek’ anlamına gelen ‘Pupetta’ lakabını aldı. Daha sonra, birden fazla ismi arasında en çok ‘Pupetta Maresca’ ismini kullanacaklardı.

Pupetta Maresca, daha 20 yaşındayken Camorra mafyasından Pasquale Simonetti ile evlendi. Düğünden yaklaşık 3 ay sonra kocası bir mafya saldırısında öldü. Birkaç ay sonra kocasını öldürmekle suçladığı nihah şahidi Camorra’nın Antonio Esposito’yu bir kafede öldürdü.

Esposito cinayetinden hüküm giyen Maresca, hapishanede ilk çocuğunu dünyaya getirdi ve 10 yıl sonra serbest bırakıldı. Hapisten çıktıktan sonra Camorra Mafyası’ndan Umberto Ammaturo ile bir araya geldi ve bu ilişki iki çocukla sonuçlandı.

Maresca’nın cezaevinde dünyaya gelen ilk oğlu Pasqualino, bu dönemde 17 yaşında ortadan kayboldu. Maresca’nın sevgilisi Ammaturo, Pasqualino’yu öldürmekle suçlandı ancak delil yetersizliğinden beraat etti.

1982’de Maresca, Mafya içindeki çatışmalar sürerken düzenlediği basın toplantısıyla ilgi odağı haline geldi. Maresca, basın aracılığıyla Camorra klanları arasındaki çatışmaların baş kahramanlarından Raffaele Cutolo’ya bağırarak, “Aileme dokunursanız katillerinizi, hizmetçilerinizi, kadınlarınızı ve çocuklarınızı beşikte öldürürüm” mesajını gönderdi.

Cenaze töreni yasaklandı

Kendi hayatından esinlenerek bir filmde de rol alan Maresca, Camorra mafyasını konu alan Gomorrah dizisini “çocukları olumsuz etkileyeceği” gerekçesiyle geri çevirdi. Maresca’nın kilisede halka açık cenaze töreni vali ve polisin kararıyla yasaklandı. Merasca, tabutun açılışının ardından az sayıda kişinin katılımıyla mezarlığa defnedildi.

error: Content is protected !!