Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

İtalya açılışa doğru: Sınırsız Yeşil Geçiş

Aşın varsa varsa sorun yok!

Vita gazette – Mario Draghi hükümeti aşılılar için tedbirleri gevşetti. Draghi hükümetinin 2 Şubat’ta çıkardığı ve resmi gazetede yayımlanır yayımlanmaz yürürlüğe girecek kararname ile anti-covid kurallarının değiştirildiği iki ana nokta Green Pass ve okullar. Buna göre,

  1. doz Covid 19 aşısını olanlar,
  2. doz aşısını olmuş ve Covid hastalığı geçirip iyileşenler,

her türlü kısıtlamadan muaf olacak. Ve sahip oldukları, sosyal-kamusal hayata katılmada zorunlu olan Yeşil Geçiş Belgeleri süresiz olacak

Bunun dışında kalan kesim için kısıtlamalar devam ediyor.

Okullara da düzenleme

Kararnameye göre, kreş ve anaokullarında 5’ten fazla vaka olması durumunda uzaktan eğitime geçilecek. İlk ve orta dereceli okullarda sadece aşısız öğrenciler uzaktan eğitime geçecek, aşılılar yüz yüze eğitime devam edecek.

Turistlere düzenleme!

Ülkemize gelen turistler ve genel olarak yabancılar için de haberler var. Özellikle birincil aşıya sahip olanlar, ancak destekleyici olmayanlar veya 120 günden fazla tedavi görenler için. Turistler ülkeye girişten itibaren Covid-19 aşısı olduğuna dair belge veya kısa süre önce hastalığı geçirdiğine dair bir belge veya son 48 saatte yapılan negatif test sonucu ile elde edilebilen “Green Pass” belgesi  istenecek.

Şimdiye kadar yürürlükte olan kurallar turizmi engelleme riskine sahipken, bu kararlarla turizmi destekleyen bir adım atıldı. Bazıları için, yine de sürüntü alma ihtiyacı, turistler için hayatı zorlaştıracaktır. Ancak, bu kural olmadan, turistler örneğin ulaşım araçlarına, hatta yerel araçlara erişemez, otellere ve restoranlara giremezdi. Bu düzenleme olmasaydı, 120 günden fazla aşılanmış yabancılar hiçbir şekilde bir otele giremezdi. Ve tam da turizmi karşılamak için hükümet, bu kurallar için İtalya’da izin verilmeyen aşıların da geçerli olduğunu belirledi.  Yeni kararnamedeki kararlar, 7 Şubat’tan itibaren uygulamaya giriyor. Bu arada Avrupa Komisyonu, üye ülkeler arasında seyahat için gerekli olan sertifikanın uzatılmasını 30 Haziran 2023’e kadar uzatmayı düşünüyor.

Koalisyon partilerinden aşırı sağcı Lig’e mensup bakanlar, çocuklar arasında ‘aşılı ya da aşısız’ ayrımcılığına sebep olacağı gerekçesiyle kararnameye imza atmadı.

error: Content is protected !!