Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Ferragosto Festivali başladı: Buon Ferragosto!

Vita gazette – Yaz mevsiminin özlemle beklenen festivali başladı. 15 Ağustos’ta başlayan Ferragosto döneminde ne kutluyoruz?

İtalya’da olup da Ferragosto dönemini beklemeyen yok gibidir. Herkes bu yıldönümünü en çok sevdiği yerde ve sevdiği kişilerle geçirir. Ferragosto tatildir, kavuşmadır, anlardır.  15 Ağustos, şehir dışı gezilerin düzenlendiği, ailemiz veya arkadaşlarımızla zengin bir yemek yediğiniz partidir. Ancak Ferragosto, tüm bunlardan önce, tarihle dolu ve aynı zamanda bir Hıristiyan bağı olan eski bir yıldönümüdür. Ama kökleri Antik Roma’ya kadar giden önemli bir tarih ve gelenektir.

Antik Roma dönemi

Ferragosto, adını Ağustos ayının da adını aldığı ilk Roma imparatoru Octavian Augustus’a adanan bir ziyafeti belirtmek için Latince feriae Augusti’den (Augustus’un geri kalanı) alır. Bu ifade, tarımsal işlerin bittiği dönemi kutlamak için, toprak ve bereket tanrısı Conso’ya adanan ve “Consoalia” olarak adlandırılan dinlenme ve kutlama festivalleri anlamına geliyordu.

Ferragosto kutlamalarında İmparatorluğun her yerinde at yarışları düzenleniyor, yük hayvanları dahil her canlı dinlendiriliyor, her yer çiçeklerle süsleniyor, işçiler bahşiş karşığılında efendilerine iyi dilekler diliyordu. Bu kültür ve gelenek o kadar sevildi ki bu günlere kadar ulaştı. Öyle ki Rönesans döneminde Papalık Devletlerinde zorunlu hale getirildi.

Mussolini dönemi

Ağustos ortasındaki bu kutlamalar faşizm döneminde şehir dışına seyahat geleneğine de dönüşüyordu.  Faşizm zamanında Ferragostano döneminde, “Ferragosto’nun popüler trenleri” olarak adlandırılan popüler geziler rejim tarafından organize ediliyordu. Böyle olunca fiyatlar düşüyor, geliri düşük olan kesimler de İtalyan şehirlerini görme fırsatını yakalıyordu.  3 gün kadar süren Ağustos gezilerinde paket yemekler veriliyordu.

Tradizione cattolica

La festa di Ferragosto era originariamente celebrata il 1° agosto. Fu poi la Chiesa cattolica a scegliere di spostare questa festa a metà mese in concomitanza con l’Assunzione di Maria. Ecco perché oggi i cristiani cattolici celebrano anche l’ascensione della Madonna il 15 agosto.

Tradizione Ferragosto contemporanea

Oggi in Italia, questa giornata viene celebrata con un tradizionale pasto in famiglia. O celebrato come periodo di festa. Le città sono spesso vuote. Questi abbandoni possono estendersi da due giorni al resto del mese. Anche a Ferragosto si svolgevano anticamente le corse dei cavalli. Oggi assistiamo a questa tradizione con il Palio dell’Assunta a Siena. Questa gara, che attira grande attenzione da parte dei residenti e dei turisti della città, si svolge nella piazza centrale della città.

Solitamente i giorni festivi significano chiusure totali, anche nei grandi centri urbani, con tutto chiuso dagli uffici postali ai mezzi pubblici (il transito urbano ha orari 24 ore su 24), e così è il 15 agosto. cartelli “chiuso per ferie” sono affissi ovunque. Tuttavia, musei e siti storici sono aperti.

Ferragosto rehberi

İki yıllık kapalılık ve kısıtlamaların ardından 15 Ağustos,  turistler ve İtalyanlar için tam teşekküllü bir kutlama gününe dönüşüyor. Panorama, kısmen terk edilmiş bir şehrin görünümüdür, ancak büyüleyici İtalya, tatil için tamamen kapanmaz.

Hizmetler ve  kolluk kuvvetleri tatile çıkmaz. Bunun için güvenlik güçleri, gece hayatı ve sahillerin bulunduğu yerlerde gerekli önlemleri aldı. Geleneksel barbekü ve Ağustos ortası gezisine çıkanlar için sahilde ya da çayırlarda denetimsiz şenlik ateşi yakmamaları uyarılar hazırlandı.

Ferragosto için tramvay, metro ve otobüsler aktif olacak. Toplu taşıma ağı, resmi tatilin olağan zamanlarını izleyecek. Metrolar, terminalden ilk kalkış 5.30’da ve son kalkış 23.30’da olmak üzere normal Pazar saatlerini koruyacak. Ama metro istasyonlarındaki bilet gişeleri kapalı kalacak. Diğer yandan büyük istasyonlarda 8’den 14’e kadar yarım gün açık olacak.

Sant’Egidio ile Ferragosto

Ayrıca bu yıl Sant’Egidio topluluğu, 15 Ağustos’ta bir dizi dayanışma girişimiyle, yılın her günü yaptığı destek organizasyonlarını sürdürüyor. Her zaman yaptığı gibi mültecilere, evsizlere ve yaşlılara yemek dağıtılacak. Bu nedenle uzun kuyrukları yine göreceğiz.  İtalya’ya gelen mültecilerin insani yardım kuruluşlarıyla işbirliği yapacağı kutlamalar yapılacak. Özellikle önemli bir olay, son aylarda dramatik bir şekilde yüksek sayıda intiharın yaşandığı İtalyan cezaevleri için zor bir zamanda çok sayıda mahkumun katılacağı Rebibbia hapishanesinde yemek ve karpuz ziyafeti verilecek.

error: Content is protected !!