Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

İtalya’dan Amazon’a rekor ceza

Vita Gazette- Teknoloji devi Amazon, Antitröst para cezası rekoru kırdı: İtalyan Rekabet ve Piyasa Kurumu (AGCM), Amazon Europe Core, Amazon Services Europe, Amazon, Amazon Italia Services ve Amazon Italia Logistica şirketlerine hakim durumun kötüye kullanılması gerekçesiyle 1 milyar avronun (1.128.596.156,33 avro) üzerinde para cezası verdi.

Para cezasının yanı sıra Amazon’un faaliyetlerini “düzeltici önlemler” de alınacak. Bunlar, bir izleme heyeti tarafından takip edilecek. Bu önlemler arasında, üçüncü taraf satıcıların görünürlüğüne ve satışlarına yönelik “adil ve ayrımcı olmayan standartlar” getirilmesi de sayıldı. Kurum bu kararları Avrupa Birliği’nin İşleyişine İlişkin Antlaşma’nın 102. Maddesi’ne dayanarak aldı. Amazon: haksız cezalar, temyiz edeceğiz.

Amazon hakim durumunu kötüye kullanıyor

Tekelcilikle mücadele eden Rekabet ve Piyasa Kurumu Amazon’u hakim durumu kötüye kullanmakla suçlarken, teknoloji devinin e-ticaret lojistik hizmetinde rakip işletmecilere zarar verdiğini ifade etti. Amazon’un kendi lojistik servisine avantaj sağlayarak piyasa hakimiyetini güçlendirdiğini dile getirdi. Ve Black Friday, Cyber ​​​​Monday, Prime Day gibi günlerde prime servisinden faydalanan müşterilerine sunduğu artı imkanlarla, Amazon’un lojistik hizmetini kullanmayan satıcıları zor duruma soktuğunu kaydetti. Yine Amazon’un, “Fulfillment by Amazon” olarak adlandırılan lojistik hizmetini kullanan satıcılara daha fazla görünürlük gibi avantajlar sağladığına da dikkat çekti. Amazon’un kargo şirketleriyle, rakip pazaryerlerini zarara uğrattığına da işaret edildi.

Amazon vakaları

Amazon.com CEO’su Jeff Bezos, “tekel iddiaları nedeniyle” ABD Kongresi’nde ifade vermeye çağrılmıştı. AB’nin yürütme otoritesi olan Avrupa Komisyonu da Amazon hakkında ayrı bir soruşturma yürütüyor. ABD’li ünlü edebiyatçı Dave Eggers, teknoloji şirketlerinin yarattığı tehlikeyi konu alan son kitabı ‘The Every’nin Amazon üzerinden satılmasını istemedi. Eggers, “Tekellerin seçimlerimizi dikte ettirme gücü kitabımın temalarından biri. Bu da şu anda kitap dünyasını yöneten Amazon tekeline karşı gelmek için iyi bir fırsat” görüşlerini dile getirmişti.

error: Content is protected !!