Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Sonunda oldu!

İtalyan espresso kahvesi Unesco mirasına aday

Vita gazette – İtalyan espresso kahvesi Unesco’nun “insanlığın somut olmayan bir mirası” olmaya hazır. Yıllar süren girişimlerden, imza kampanyaları ve bürokratik işlemlerden sonra, “Venedik’ten Napoli’ye kadar, kültür, sosyal hayat ve edebiyat dünyasında yer alan İtalyan kültürünün en önemli simgelerinden, “espresso kahvesi”nin Unesco’ya adaylığı gerçekleşti

Resmileştirme aslında iki öneriyi bir araya getirerek gerçekleştirildi: biri Treviso merkezli Geleneksel İtalyan Espresso Kahvesini Koruma Konsorsiyumu’ndan gelen talepler  üzerine doğan Espresso Kahve Riti Topluluğundan, diğeri ise Napoli’den. Napoli’deki ve dünyadaki ‘tazzulella’nın tarihi bar sembolü Gambrinus’un sahipleri Massimiliano Rosati ve Michele Sergio espresso kahvenin sosyal ve kültürel bir toplayıcı olarak tanınması için her türlü çabayı gösterdiler.

İtalya’da kahve, basit bir içecekten çok daha fazla bir anlam taşıyor. Ulusal kimliğimizin ayrılmaz parçasıdır.  Bizi dünyada farklı kılan sosyalliğimizin bir ifadesidir. Bizim için çok önemli bir ritüeldir. Napoli’den Venedik’e, Roma ve Milano’dan adalara ve en ucra köşelerdeki köylerimize kadar tüm ülkeyi büyüleyen sosyal ve kültürel birleştirici bir ritüelimizi temsil eder. Karar, Unesco için İtalyan Ulusal Komisyonuna gönderildi. Bu talebin 31 Mart’a kadar Paris’te onaylanması bekleniyor.  

error: Content is protected !!