Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Savoy mirasçıları kraliyet mücevherlerinin peşini bırakmıyor:

“10 gün içinde iade edin!”

Vita gazette: Savoy hanedanı kraliyet mücevherlerinin peşini bırakmıyor. İtalya’nın monarşiden Cumhuriyet rejimine geçmesinden sonra İtalya Merkez Bankası’na teslim edilen mücevherler üzerinde bir süredir hak iddia eden Savoy Ailesi, İtalya devletinden aldıkları ret yanıtına, “mücevherleri 10 gün içinde iade edin” uyarısıyla tepki gösterdiler. Taraflar arasında başlayan görüşmede uzlaşma sağlanamazsa Savoy ailesi İtalya devletine dava açacağını bildirdi. İtalya Bankası’nda tutulan 6 bin elmasın aralarında bulunduğu bir hazineyi, İtalya devletinden geri isteyenler Umberto II’nin mirascıları: Prens Vittorio Emanuele ve prensesler Maria Gabriella, Maria Pia ve Maria Beatrice.

Kraliyet Hazinesi kimin?

Bildiğimiz gibi Umberto II  9 Mayıs’tan 18 Haziran 1946’ya kadar İtalya’nın son Kralıydı. Saltanatının çok kısa sürmesi nedeniyle, bir aydan biraz fazla bir süre sonra kendisine “Mayıs Kralı” lakabı takılmıştı. Aslında, 2 Haziran 1946’da monarşi veya cumhuriyet arasında seçim yapmak için bir referandum yapıldı. Cumhuriyetçi çözümden yana olan çoğunluk yaklaşık iki milyon geçerli oydu. 13 Haziran’da Bakanlar Kurulu, geçici devlet başkanının işlevlerini Alcide De Gasperi’ye devretti. Monarşinin çöküşüyle ​​birlikte, taç hazinesi, Anayasa’nın XIII. geçici ve son hükmünün gerektirdiği gibi, İtalya Cumhuriyeti’ne geçti: “Savoy, eşleri ve onların soyundan gelenler, devletin savunucularıdır. 2 Haziran 1946’dan sonra gerçekleşmiş malvarlığı üzerindeki devirler ve ayni hakların tesisi hükümsüzdür”.

Haziran ayından bu yana İtalya kraliyeti mücevherlerinin bir parçası olan kolyeler, küpeler,  ve çeşitli kolyeler ve yaklaşık 2 bin inci bir banka kasasında tutuluyor. Savoy ailesinin avukatı avukatı Sergio Orlandi, İtalya Merkez Bankası, Başbakan ve Ekonomi Bakanlığı temsilcileri arasında tazmin yönteminin görüşüleceği ilk arabuluculuk görüşmeleri başladı:

Ne istiyorlar? Ülkenin referandumla krallıktan Cumhuriyet’e geçilmesinden sonra Merkez Bankası’na iade edilen kraliyet mücevherlerini.

Kim istiyor. İtalya’nın son kralı Umberto II’nin varisleri: Savoy Prensi Vittorio Emanuele ile prensesler Maria Gabriella, Maria Pia ve Maria Beatrice.

Anlaşamazlarsa ne olacak? Arabuluculuk sonunda taraflar bir çözüme ulaşamazlarsa, avukat Orlandi’nin de temsil ettiği Savoy ailesi, mücevherleri geri almak niyetiyle devlete dava açacak.

Nazionale aracılığıyla muhafaza edilen mücevherlerin iadesi için avukat Orlandi 29 Kasım 2021’de muhatap olarak tanımlanan üç kuruma taahhütlü mektup göndererek mücevherlerin iadesi talebinde bulunmuştu. Yirmi dört saat sonra yani 30 Kasım’da  mücevherlerin iadesi talebi reddedilmişti.  

error: Content is protected !!