Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Klimalara Ukrayna havası geldi

Vita gazette – Doğu ile Batı arasında bir savaşa dönüşen Ukrayna krizi klimaları da etkiledi. Enerji tasarrufu amacıyla klima kullanımına da kurallar geldi.  1 Mayıs 2022 – 31 Mayıs 2023 arasında geçerli olacak kurallar şimdilik sadece kamu daireleri ve okullarda geçerli olacak. Buna göre sıcaklıklar kışın 19 dereceyi geçmeyecek, yazın da 27 derecenin altına düşmeyecek. Kurallara uymayanlara 3 bin euoraya kadar para cezası kesilecek.

Hükümet 2022’de 4 milyar metreküp doğalgaz tasarrufu yapmayı hedefliyor. Bunun için de klima ve radyatör tüketimini azaltmak gerekiyor. Mario Draghi, 6 Nisan’daki basın toplantısında İtalyanlara “Bütün yaz boyunca radyatör açıkken veya klima açıkken barışı mı yoksa sessizliği mi tercih ediyoruz?” diye sorduğunda bu tedbirlerin de işaretleri verilmişti.  

Kurala göre sıcaklıklar kışın 19 dereceyi geçmemeli veya yazın 27 derecenin altına düşmemelidir. Ancak iki derecelik bir tolerans vardır. Bu hüküm klinikler, hastaneler ve bakım evleri için geçerli değil. Kurallara uymayanlara 500 ile 3 bin euro arasında değişen cezalar öngörülüyor. Bununla birlikte, uygunluğu kimin kontrol etmesi gerektiği henüz net değil. Bu nedenle şimdilik çok karmaşık bir görev gibi görünüyor, ancak ayrıntılar Resmi Gazete’de yayınlanacak.

error: Content is protected !!