Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Marche’ye “su bombası” düştü

Vita gazette: İklim değişikliğinin yol açtığı trajik görüntüler bu kez Marche Bölgesi’nden geldi. Marche’yi vuran selde ölü sayısı 10’a yükseldi. İkisi çocuk olmak üzere 4 kişi de kayıp.

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin yol açtığı felaket kurbanlarına Marche de eklendi. Birkaç saat içinde bir yılda yağan yağmurun üçte biri kadar miktarı bölgeye düştü. Bazı bölgelerde yaz aylarındaki toplam yağış miktarının üçte biri kadarı yaşandı. Bu da ani yıkım ve ölüm getirdi.

Bölgeyi vuran fırtınanın olduğu bölgede en az 180 itfaiyeci görev yapıyor: İtfaiye, gece boyunca evlerin ve ağaçların çatılarına sığınan onlarca kişinin kurtarıldığını açıkladı.

Ancona eyaletinde bir merkez olan Castellone di Suasa belediye başkanı Carlo Manfredi, “Bu, uzun yıllardır görmediğim bir kıyamet durumu. Bitkiler ve ağaçlar dal gibi taşınmış. Ne yazık ki hala 8 yaşındaki çocuğu arıyoruz. Şanslıyız ki dün gece anneyi hala hayatta bulduk” görüşlerini açıkladı. Su bombasına kurban veren merkezler Ostra, Trecastelli ve Barbara olarak sıralandı. Bölgede acil kurtarma, koruma ve destek çalışmaları sürüyor.

error: Content is protected !!