Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Küresel ısınma sınır tanımıyor!

Vita gazette – Küresel ısınmanın etkileri sınırlara dayandı. Alp dağlarında eriyen bir buzul, İsviçre ve İtalya arasındaki hattı değiştirdi.  

Alplerdeki buzulların erimesi, İsviçre ve İtalya arasındaki sınırları hareket ettirdi. İki ülke arasındaki sınır çizgisi, erimiş suyun, dağın her iki tarafından bir ülkeye veya diğerine aktığı nokta olan drenaj bölücü boyunca uzanıyordu.  Ancak Theodul buzulunun geri çekilmesi, suların ziyaretçiler için bir sığınak olan Matterhorn Tesisi’ne doğru akmasına neden oldu. Ve yavaş yavaş binanın altına sızdı. Burası 1984 yılında bir kayalık üzerine inşa edildiğinde, 40 uzun ahşap yatağı ve masasının tamamı İtalyan topraklarında olan bir tesisti. Ama şimdi, yatakların ve restoranların çoğu da dahil olmak üzere, kulübelerin üçte ikisi teknik olarak güney İsviçre’de bulunuyor!

Sorun 2018’de başlayan ve geçen yıl, olması gerektiği gibi İtalya lehine uzlaşmayla sonuçlanan diplomatik müzakerelerin konusuydu, ancak  bu turistik bölge, sadece birkaç metre ötede yapım aşamasında olan bir teleferik istasyonu da dahil olmak üzere önemli yeni gelişmelerle dünyanın en büyük kayak merkezlerinden birinin tepesinde yer aldığı için güncelliğini koruyor.

Theodul Buzulu, 1973 ve 2010 yılları arasında kütlesinin neredeyse dörtte birini kaybetti. İtalya-İsviçre sınırının Alp buzullarının geçtiği yerde, sınır havza hattını takip etmekle görevli İsviçre Ulusal Harita Ajansı Swisstopo’nun baş sınır sınır yetkili Alain Wicht, bu tür ayarlamaların sık sık yapıldığını ve genellikle politikacıları dahil etmeden, sorunların çözüldüğünü söyledi. Bu sorun da tesisin İtalya’da kalmasıyla çözülecek… Ama ya küresel ısınma ve etkileri!

error: Content is protected !!