Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Macron Zorda!

Vita gazette – Yeniden cumhurbaşkanı seçilme zaferini kazanan ancak Ulusal Meclis’te çoğunluğu kaybeden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yönetme gücü ilk sınavda ortaya çıktı. Macron, Koronavirüsle ilgili bir yasa tasarısını Meclis’ten geçiremedi.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ulusal Meclis’te çoğunluğu kaybetmesinden sonra hükümetin yasaları geçirme yeteneğinin sergileneceği ilk büyük sınavını kaybetti. Koronavirüsle ilgili bir yasa tasarısını meclisten geçirmeyen Macron şimdi ‘yönetilemez’ bir Fransa ile karşı karşıya…

Fransa Cumhurbaşkanı seçiminden sonra Haziran ayında yeniden seçimlere gitmiş ve  Ulusal Meclis’te görev yapacak 577 ismi belirlemişti.  Cumhurbaşkanlığı koltuğunu koruyan Macron, Meclis’te mutlak çoğunluk için gereken 289 sandalyeye ulaşamamıştı.  

İlk testi geçemedi

Yeni azınlık hükümetinin ilk Yasa tasarısı dün mecliste yapılan oylamada reddedildi. Muhalefet milletvekilleri ortaya çıkan yeni Koronavirüs varyantı sonrası Fransa’ya giren yolcular için sağlık kartlarının eski hale getirilmesini öneren düzenlemeyi 219 oyla reddetti. 195’e karşı 219 oyla reddedilen düzenleme Fransa’ya giren yolcuların aşı kartı ya da negatif koronavirüs testi göstermesini içeriyordu.

Macron’un kontrollü gücü!

Muhalefetin Macron’a karşı birleşmesi cumhurbaşkanının yeni yasaları geçirmede zorluk yaşayacağı, yönetme gücünün kısıtlanacağı yönündeki görüşleri haklı çıkardı. Seçim sonuçları açıklandıktan sonra gazeteler, “Fransa artık yönetilemez”, “Macron yönetilemez bir Fransa ile karşı karşıya” ve “Fransa parçalara bölündü” başlıklarını atmıştı…

error: Content is protected !!