Markle Etkisi

Fransız tasarımcı Jean Paul Gaultier’in “Şıklık, üzerinizdeki kıyafetten çok, bir kişilik meselesidir” sözü Prenses Meghan’ın stilini özetliyor. Güçlü, sade ve keskin çizgiler…  Koyu, tek renkli giysiler… Uzun, güçlü parçalar…

Meghan Markle İngiltere sarayının yeni masal prensesi olarak kamuoyunun önüne çıktığı günden beri tarzıyla, stiliyle ilk sıralarda yer alıyor. Prenses olmadan önce başlayan ilgi, sarayı terk ettiğinde de, Amerika’ya döndüğünde de Sussex Düşesi unvanını bıraktığında da değişmedi. Tercih ettiği her model stok dışı kalıyor, stil kraliçesi seçiliyor ve moda dünyası tarihine “Markle Effect” notunu düşürüyordu. Kendine güvenli, güçlü ve kararlı kişiliği her alanda olduğu gibi moda dünyasına da damgasını vuruyordu. Markle’nın etkileyici, gözalıcı tarzını Leonardo da Vinci’nin, “Sadelik, en yüksek gelişmişlik düzeyidir” sözüyle özetleyebiliriz.

Prens Harry ile evlendikten sonra tüm gözleri üzerine çeviren ABD’li oyuncu Meghan Markle, hayat felsefesi gibi stil seçimleri ile de ilham verici olmayı başarıyor. Sade, şık ve zarif kıyafetleriyle dikkat çeken Prenses, gelinlik seçiminde de elegan stilinden taviz vermemişti. Düğününde giydiği sade ama son derece zarif formlu Givenchy ve Stella McCartney gelinlik modelleriyle herkeste hayranlık uyandıran ünlü oyuncu, omuzları açıkta bırakan kırık beyaz, ipek, sade ama iddialı gelinliği ile adeta göz kamaştırıyordu. Yaptığı seçimlerle ilk kez dünya basınının karşısına çıkan Markle, gelecek günlerde sergileyeceği stil şifrelerini de gözler önüne sermişti…

Yaşam tarzı ve karakteriyle ön planda olan Meghan Markle’ın hayata bakış açısı haliyle gardrobuna da yansıyor. Her adımda zarif ve göz alıcı olan Meghan her zaman sade parçalarla fresh görünümü tercih ediyor. Stil günlüğünde cigarette pantolonlara bolca yer veren isim, bu parçaları yine basic bluzlar ya da beyaz gömleklerle kullanmayı tercih ediyor. Siyah takım elbisesini beyaz gömlek ve şık stiletto’larla tamamlayan düşes, saçlarını açıkta bırakarak ya da dağınık toplayarak maskülen duruşunu dengelemeyi ihmal etmiyor.

Koyu ya da pastel tonlarda, midi boyda ve yalın hatlara sahip olan elbiselerini ince kemerler ve yine sade stiletto’larla tamamlayan Prenses, kruvaze  elbiseleriyle de dikkat çekiyor. Prenses elbise seçiminde de oldukça rafine bir zevke sahip olduğunu ortaya koyuyor. Oldukça ince bir fiziğe sahip olan Markle, bu avantajını hareketli tasarımlarla ilgi çekici hale getirmeyi başarıyor.

Markle’ın gardrobunda trençkot ve kuşaklı manto modelleri de özel bir yer tutuyor. Ünlü isim, bej tonlarından lacivert ve siyaha kadar uzanan manto ve mont seçimleri ile öne çıkıyor. Bel oyuntusunu zarif bir biçimde öne çıkaran bu paltolar, ünlü düşesin fiziğine kusursuz bir estetik katıyor. Manto ve kabanlarını uzun çizme ve şık stiletto’larla kombinleyen isim, stil sahibi bir duruşa imza atıyor. Sentaler ve Stella McCartney gibi tasarımcıların manto modelleri, ünlü oyuncunun favorileri arasında yer alıyor.

Meghan Markle, giydiği zarif kıyafetler kadar sofistife ayakkabılarla da öne çıkıyor. Ayakkabı seçimleri arasında uzun nubuk çizmeler, zarif babetler, bantlı ayakkabılar ile klasik stilettolar öne çıkıyor.

Prenses çantalarda da gösteriş yerine rahat formlu minimal tercihler yapıyor. Seçimi genellekle çapraz omuz çantaları ve clutch modelleri oluyor. Bu seçimleri ile genç ve taze bir stil dili yaratan sevilen prenses, konforu her şeyin önünde tutuyor. Kullanışlı ve rahat olan bu seçimler, Markle’ın yalın stilini tamamlayan parçalar oluyor

Aksesuar olarak samimiyetini, gülümsemesini ve pozitif yürüyüşünü kullanan Prenses küpe kolye ve bileklik gibi parçalarda yine gösterişten uzak minimal parçalardan yana tercihini kullanıyor.

Toplumsal yardım projelerinde aktif olarak çalışan Meghan Markle, günlük hayatında Casual Smart’tan yana tercihini koyuyor. Böyle olunca rahat jean pantolonlar, eşofmanlar, beyaz gömlekler ve babetler Prenses Meghan’ın kendini en iyi hissettiği gözdeleri arasında yer alıyor. Unvanın aksine gösterişten uzak durmayı tercih eden Markle, spora da minimal tasarımlarla gidiyor.

Moda ve sosyo ekonomik koşullar her zaman birbirini karşılıklı etkiliyor. Kişilerin yaşam tarzı ve hayata bakışını yansıtan stili ise bu etkilenme alanını anlamlandırıyor. Markle modasına baktığımızda aykırı, iddialı, yeni ya da gösterişli modeller yerine kişinin duruşunu ön plana çıkaran sade ve şık klasik modelleri tercih ettiğini görüyoruz. “Hayatta kalmak yeterli değildir. Hayatın amacı bu değildir. Büyümek, gelişmek zorundasın” felsefesine sahip bir prensesin gardrobunun da sade, şık, zarif ve güçlü parçalardan oluşması hiç şaşırtıcı gelmiyor…

                                                                                                                            Ayfer Selamoğlu

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *