Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

İtalya Domino’s Pizza’ya “güle güle” dedi

Vita gazette – Amerikan Fast food devi Domino’s Pizza, İtalya’nın geleneksel pizza hazırlama ve yeme kültürü karşısında pes etti. Ve iflas ettiğini açıklayarak İtalya’daki son mağazasını da kapattı.

Pizza diyince akla ilk olarak anavatanı İtalya gelir. Ama ondan da önemlisi İtalyan ustaların maharetli ellerinden çıkan lezzetli pizzaların, neşeli garsonlar eliyle servisleri gelir.  Pizzalar muhteşemdir ama kiminle nasıl yediğin daha önemlidir. Aileyle, dostlarla, neşeyle ve kahkahayla geçen uzun saatlerdir… Yani Pizza ve Pizza masası kültürü İtalya’ya özeldir…

Domino’s, dünya çapında 12.000’den fazla mağazaya sahip olduğu 2015 yılında İtalya’ya geldi. Böylesine güzel, geleneksel bir kültürü olan ve halen korunan bir ülkede Fast food devi İtalya’da kurduğu zincirlerle kendine yer açmaya çalıştı.  Bunun için yüzde 100 domates sosu ve mozzarella peyniri, Prosciutto di Parma, Gorgonzola, Grana Padano ve Mozzarella di bufala Campana gibi ürünler” dahil olmak üzere “tamamen İtalyan” malzemeler de kullandı.

Ama hesap etmedikleri bir şey vardı. İtalyanlar hala geleneksel kültürlerini koruyorlardı, ailesinden biri gibi gördükleri, şefleri, garsonları ve  pizza restoranları vardı. Ayrıca her mahallede dilim pizza satılan yerler de mevcuttu. Ve bunların hepsi pandemi döneminde evlere de servise başlamıştı.

Yani Covid döneminde, evlere servis avantajıyla yakalayacakları fırsatı da bu aidiyet bağı ve yardımlaşma duygusu nedeniyle kaybetmişlerdi.  

Covid sonrası açılma döneminde İtalyanların ve turistlerin yerli İtalyan pizza restoranlarına dönmesiyle şansları iyice azaldı. Ve Dominos epizzaya yani İtalya’ya  “hoşçakalın” demek zorunda kaldı…

error: Content is protected !!