Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Cumhurbaşkanı seçimi:

Merkez sağ ittifak Casellati’ye oy verecek

Vita gazette – Cumhurbaşkanlığı balosunda sona geliyoruz. Merkez sağ ittifak, bugün yapılacak oylamada Cumhurbaşkanından sonra ülkedeki en önemli ikinci lider konumunundaki Senato Başkanı Maria Elisabetta Casellati’ye oy vereceklerini açıkladı. Demokratik Parti lideri Enrico Letta da önceki gün, “Cuma günü oy kullanacağız. Sağcı bir başkan değil” açıklamasını yapmıştı.

İtalya’da devam eden cumhurbaşkanı seçimlerinde 4. turda da adaylardan hiçbiri seçilmek için gereken oy sayısına ulaşamadı. Dün de sandıklarda boş oylar fırtınası esti. Çoğunluk ibresi, boş oylardan sonra yine Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’yı gösterdi.

Cumhurbaşkanı Mattarella yine en çok oyu alan isim oldu

Mattarella aday olmadığını açıklamasına rağmen  ismi hem kamuoyu tartışmalarında hem oylamalarda güvenilir ve istikrarı sağlayan Cumhurbaşkanı olarak geçmeye devam ediyor. Önceki gün 125 oyla, dün 166 oyla en fazla oy alan isim oldu. Başbakan Mario Draghi de adaylığını açıklamamasına rağmen adaylığı hem ülkede hem uluslararası kamuoyunda en çok tartışılan isimlerden. Ama çok parçalı koalisyon hükümetini toparlayıp, corona krizi sürecindeki İtalya’yı yönetmedeki başarısı nedeniyle Başbakan olarak bu süreci götürmesi hemen hemen tüm partilerin ortak görüşüne dönüştü. Bu gerçek oylamalara da yansıyor. Draghi’ye verilen oylar 5-6 civarında dolaşıyor. Bu sonuçta Draghi’nin Quirinale’ye gitmesi halinde hükümet krizi, erken seçime gitme ve yeniden seçilememe kaygıları da rol oynuyor…

Şapkadan Draghi-Casini formülü de çıkabilir!

Diğer yandan bir günün siyaset açısından çok uzun olduğunu düşünürsek ibreler aniden Mario Draghi ve Pier Ferdinando Casini formülüne de dönebilir… Bu bağlamda dün Silvio Berlusconi’yi geçmiş olsun demek için arayan Mario Draghi’nin bu görüşmede siyasi konuşmalara değinip değinmediği ayrı bir merak konusu olmaya devam ediyor.

Bu süreçte her gün yeni isimler ortaya atılıyor, her biri aynı hızla çeşitli gerekçelerle yakılıyor. Tüm partilerin adı geçen isimlere muhalefet ettiği bir seçim süreci yaşanıyor. Bu nedenle bugünkü oylama, tünelin ucunda bekleyen Cumhurbaşkanını görmek açısından önemli olacak.

Eski Başbakan Silvio Berlusconi’ye yakınlığıyla tanınan Casellati, seçilmesi halinde “İtalya’nın ilk kadın senato başkanı” unvanından sonra “İtalya’nın ilk kadın Cumhurbaşkanı” olarak da tarihe geçecek.

error: Content is protected !!