Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

NASA uçan taksi denemelerine başladı

NASA, küçük, %100 elektrikli, dikey kalkış ve iniş yapan eVTOL uçağını test etmek amacıyla deneme uçuşlarına başladı.Yaklaşık iki hafta sürecek olan denemeler California yakınlarındaki Big Sur’da Joby Electric Uçuş Üssü’nde gerçekleştirilecek.

NASA, gelecekte şehirler arasında, kısa yolculuklarda, acil tıbbi hizmetlerin ya da malzemelerin nakliyesinde kullanılacak eVTOL uçakları üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Küçük boyutu göz önüne alındığında, NASA eVTOL uçağı uzun mesafelerde ve çok sayıda insanı taşımak için kullanılmayacak, ancak ticari bir yolcu hizmeti ve kısa mesafelerde yük taşımacılığı olarak hizmet verecek.

Deneme uçuşları sonunda eVTOL’un performansı hakkında gerçek veriler toplanacak. Açık hava sahasında tehlike ve rahatsızlığa neden olup olmadığı tespit edilecek. Kamu huzurunu bozup bozmadığı görülecek. Uçuşun farklı aşamalarında uçağın gürültüsünü izlemeye ve ölçmeye hazır 50’den fazla mikrofonla, uçağın akustik özellikleri tüm detaylarıyla belirlenecek. Test ayrıca, eVTOL uçaklarının güvenli ve verimli bir şekilde kullanılabilmesi için, mevcut Federal Havacılık İdaresi düzenlemeleri ve politikalarındaki boşlukların belirlenmesine de yardımcı olacak.

 

error: Content is protected !!