Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Kuzey Atlantik Konseyi’nden Draghi’ye ödül

Draghi Ukrayna’ya Marshall Fonu oluşturulmasını istedi

Vita gazette – NATO’nun en üst politik organı Kuzey Atlantik Konseyi’nden, “yılın en etkili politikacısı” nitelemesiyle “seçkin liderlik” ödülü alan İtalya Başbakanı Mario Draghi ABD ve AB’nin birbirine yakınlaştığını söyledi. Draghi, savaş sonrası Ukrayna’ya Marshall Planı gibi bir yardım fonu oluşturulmasını da istedi.

Mario Draghi, Başkan Joe Biden ve Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile görüştükten sonra Washington’daki Atlantik Konseyi’ne geçti. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen tarafından ödülü verilen Başbakan, kısa süren konuşmasında Ukrayna için bir Marshall Planı’nın oluşturulmasını istedi

Başbakan Draghi konuşmasında şu görüşleri dile getirdi:

“ABD-AB bağları güçlendi”

“Ukrayna’nın Rusya tarafından işgali, jeopolitik haritayı değiştirerek AB ile ABD arasındaki bağları güçlendirdi. Uyum içinde ama dünya hiyerarşilerini yeniden tasarlayan yeni bir yapı. Moskova’nın eylemlerini kınayarak Ukrayna’ya desteğini teyit etmek önemli, ancak diplomatik bir çözüme ulaşmakta ısrar etmeliyiz “.

“Ukrayna’ya Marshall Planı”

“Savaş bittiğinde bile Kiev’in yanında ve hazır olacağız. Şehirlerinin, endüstrilerinin, tarlalarının yıkımı, yeniden yapılanmayı sağlamak için muazzam mali kaynaklar gerektirecektir. Ukrayna, tıpkı Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki özel ilişkilere katkıda bulunan Marshall Planına ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca demokratik kurumlarının güçlü, istikrarlı, canlı kalmasını sağlamamız gerekecek” dedi.

error: Content is protected !!