Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Nobel Barış Ödülü gazetecilere verildi

Vita gazette – Maria Ressa ve Dmitry Muratov 2021 Nobel Barış Ödülü’nü kazandılar. Duyuru, Oslo’da Norveç Nobel Komitesi başkanı Berit Reiss-Andersen tarafından yapıldı. Berit Reiss-Andersen, Maria Ressa ve Dmitry Muratov’a “Filipinler ve Rusya’da ifade özgürlüğü için verdikleri cesur mücadeleden dolayı” ödül verildiğini söyledi. Özgür, bağımsız ve gerçeklere dayalı gazeteciliğin, gücün kötüye kullanılmasına, yalanlara ve savaş propagandasına karşı korunmaya hizmet ettiğini söyledi. Ve her iki gazetecinin bu ideallerin temsilcisi olduğunu kaydetti.

Dmitry Muratov, Rus gazeteci Anna Politkovskaya’nın 2006’da öldürüldüğü Rus araştırma gazetesi Novaya Gazeta gazetesinde 1995 yılından bu yana yayın yönetmenliği yapıyor. Muratov’un kurucusu olduğu Novaya Gazeta, Gazetecileri Koruma Komitesi tarafından “bugün Rusya’da ulusal etkiye sahip tek gerçek eleştirel gazete” olarak tanımlandı. Novaya Gazeta’nın yöneticisi Muratov, Rus dergisinin izlediği, gazetecilerin bağımsızlığını ve haklarını savunan politikasından vazgeçmeyi reddeden bir isim olarak biliniyor. Muratov, Andrey Sakharov ve Mihail Gorbaçov’dan sonra Nobel Barış Ödülü’nü alan üçüncü Rus oldu.

Filipinler’in başkenti Manila’da doğan Maria Ressa, 1987’de devlet televizyonunda gazeteciliğe başladı. Daha sonra 18 yıl boyunca, CNN International’da araştırmacı muhabir olarak çalıştı. 2012’de, üç kadın gazeteciyle birlikte, bünyesinde yaklaşık 100 gazetecinin çalıştığı Rappler’ı kurdu. Rappler, Filipinler’de “gücün kötüye kullanılmasını, şiddet kullanımını ve artan otoriterliği ortaya çıkarmak için ifade özgürlüğünü kullanıyor”.

Barış ödülü 102. kez verildi. Önceki kazananlar arasında Nelson Mandela, Martin Luther King, Polonyalı muhalif Lech Walesa, son Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov ve dört ABD başkanı yer alıyor.

Bir gazeteciye verilen son Nobel Barış Ödülü 2016 yılına kadar uzanıyor. Kazanan, 7 Ağustos 2010 – 7 Ağustos 2018 tarihleri arasında Kolombiya Devlet Başkanı olan Kolombiyalı politikacı, gazeteci ve ekonomist Juan Manuel Santos Calderón’du. 

                                    Maria Ressa                                           Dmitry Muratov

error: Content is protected !!