Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Covid’in Güney Afrika varyantı: Dünya alarmda!

Covid-19’un Güney Afrika’da keşfedilen yeni mutasyonu Omicron Avrupa’da yayılmaya devam ediyor. Hollanda, Belçika, Almanya ve İngiltere’nin ardından virüs İtalya’ya da geldi. İtalya daha önce 7 Afrika ülkesine giriş yasağı getirmişti… 

Vita Gazette: Yaklaşık iki yıldır herkesin, her ülkenin bir numaralı gündem maddesi olan gizemli Corona bu kez de Güney Afrika maskesiyle dünyanın karşısına çıktı. Çok sayıda farklı mutasyon barındırdığı için bilim adamlarının,  çok daha tehlikeli buldukları ‘Omicron’ adı verilen yeni varyant Avrupa’ya kadar ulaştı. İtalya, endişe verici gelişmelerin ardından 7 Afrika ülkesine giriş yasağı getirdi. Ama virüsün ülkeye girişine engel olamadı. 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ilk olarak Güney Afrika’da tespit edilen koronavirüs varyantı B.1.1.529’u endişe verici varyant kategorisine aldı ve varyanta Yunan alfabesinin 15. harfi olan Omicron adını verdi. WHO, ilk belirlemelere göre bu varyantın, hastalığı geçiren kişilerde bile tekrar etme potansiyelinin bulunduğunu açıklamıştı. Varyantın, çok sayıda farklı mutasyon barındırdığına işaret ederek, yeni varyantın özelliklerini tam olarak anlamanın birkaç hafta sürebileceğini kaydetmişti.

Bu arada Omicron hakkında dünya çapında endişeler artıyor. Belçika’da ilk vaka Mısır’dan geldi. İsrail’de enfeksiyonlu kişiler çıktı. Korktuklarını açıkladılar. İngiltere, virüsün bu varyantının şu ana kadar ortaya çıkanların en tehlikelisi olduğunun altını çizdi. Virüsün yüksek bulaşıcı özelliği dikkate alındığında aşıların etkisi de endişe veren konular arasında yer alıyor.

Sağlık Bakanı Roberto Speranza, “Güney Afrika, Lesoto, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Namibya, Eswatini’de bulunan herkesin İtalya’ya girişini yasaklayan yeni bir kararnameyi imzaladım” dedi. Aynı karar, diğer bazı Avrupa ülkeleri ve ayrıca ABD tarafından da alındı. İsrail, Güney Afrika’ya ve İngiltere’den uçuşları derhal iptal etti.

error: Content is protected !!