Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

9 Mayıs: Nazilere karşı Zafer Bayramı

İkinci Dünya Savaşı zaferi Rusya’da kutlandı

Vita gazette – Avrupa’da, II. Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan Avrupa Birliği’nin kuruluş bayramı kutlanırken, Rusya’da dünyayı barışa kavuşturan II. Dünya Savaşı zaferi kutlandı. Ülkesinin ABD ve NATO tarafından kuşatıldığını ve tehdit oluşturduğunu ifade eden Rusya Devlet Başkanı Putin, “Vatanımızı korumak için Ukrayna’da bir operasyon gerçekleştirdik. Küresel bir savaşın dehşeti tekrarlanmamalı”. uyarısını yaptı.

Tarihin gördüğü en büyük savaşlardan biri olan İkinci Dünya Savaşı Eylül 1939’da Almanya’nın Polonya’yı işgal etmesiyle başladı ve 1945’te sona erdi. Savaşta on milyonlarca insan hayatını kaybetti, milyonlarca insan da evlerini terk etmek zorunda kaldı. Sovyetler Birliği bu savaşta ‘Nazi Almanya’sını yenilgiye uğratan ittifakın bir parçasıydı. Ama savaştan en çok etkilenen ülkeydi. Çünkü savaşın büyük bölümü Rusya topraklarında yaşanmıştı.

Kızıl Ordu’nun mücadelesi 1941’de SSCB’ye saldıran Alman birliklerini geri püskürttükten sonra, 8 Mayıs 1945 akşamının geç saatlerinde (Rusya’da, saat dilimi 9’du) Üçüncü Reich’in teslimiyetine kadar devam etmişti. Ve Anglo-Amerikalılar gelmeden önce de Berlin’i fethetmişti.

‘Nazi Almanyası’nın teslim olması, Sovyetlerin “Büyük Vatanseverlik” dediği ve  (27 milyondan fazla cana mal olan) savaşı sona erdirdi: o zamandan beri, her yıl  Mayıs’ta, Kızıl Meydan’da geçit töreni düzenleniyor. SSCB var olduğu sürece, Zafer Bayramı doğu bloğunda kutlandı, ancak çöküşünün (1991) ardından ara verildi. 2005’ten itibaren, Başkan Vladimir Putin, geçit töreni geleneğini tazeledi. Bugün Zafer Bayramı eski Sovyet bloğunun birçok ülkesinde (AB üyeleri Litvanya, Letonya, Estonya ve Bulgaristan dahil) ve aynı zamanda İsrail’de ve ironik bir şekilde Ukrayna’da kutlanmaktadır.

Böylece 9 Mayıs kutlaması, Moskova’da okyanus aşan kalabalıkların Avrupa’yı Nazi-faşizminden kurtarmış olan askerlerini büyük bir askeri geçit töreninde sevinçle karşıladıkları Sovyetler Birliği’ndeki en içten kutlama oldu.

Hitler’e karşı kazanılan zaferin 77. yıldönümü olan bu yılda törenin açılışının ardından Cumhurbaşkanı Putin, Kızıl Meydan’da geleneksel konuşmasını yaptı.

“Sorumlu ABD ve NATO’dur”

Putin, Lenin’in Mozolesi manzaralı bir galeriden yaptığı konuşmasında, NATO ve ABD’ye doğrudan suçladı ve “Açıkçası, Donbass’ta Kırım da dahil olmak üzere tarihi topraklarımızın işgali için başka bir cezai operasyon için hazırlıklar yapılıyordu. Kiev’de olası nükleer silah edinimini duyurdular. Bölgede askeri altyapıyı her geçen gün artırdılar. NATO bloğu, bize bitişik bölgelere aktif askeri gelişimini başlattı. NATO çevremizi sarıyordu. Sınırlarımıza her gün daha çok yaklaştılar. Tehlike her gün artıyordu. Bunlar, Rusya sınırlarında kabul edilemez bir tehdit oluşturuyor. Bu nedenle Ukrayna’daki operasyon, ‘zorunlu, zamanında ve tek doğru karardı’ diye konuştu.

“Vatanı savunmak kutsaldır”

Putin konuşmasında, “kaderine karar verildiğinde Anavatan’ın savunulması her zaman kutsaldır” diyerek Ukrayna’daki duruma, İkinci Dünya Savaşı sırasındaki Sovyetler Birliği’yle karşılaştırarak atıfta bulundu. “Zafer Bayramı her birimiz için yakın ve sevgilidir. Rusya’da Büyük Vatanseverlik Savaşı tarafından yakılmayan aile yok” dedi.

Vatanın güvenliği için savaşıyoruz

Şimdi de Rusya’nın güvenliği için savaştıklarını kaydeden Putin, “Tarihi Kırım topraklarımızdaki saldırganlık sınırlarımız için bir tehditti. Bizim için bu durum kabul edilemez bir noktaya gelmişti. Tehlike her gün büyüdü, bizimki önleyici bir eylemdi, gerekli ve kesinlikle doğru bir karardı” dedi. Ve sonra silahlı kuvvetlerine ve  Donbass milislerine seslendi: “vatanın güvenliği ve gelecek için savaşıyorsunuz, Nazi suçlularının dünyada yeri yok. Donbass savaşçıları ve Rus birlikleri, atalarımızın Nazi düşmanıyla savaştığı topraklarında savaşıyor.”  

 

Ukrayna’ya özel askeri operasyon

Putin daha sonra Ukrayna’da “özel askeri operasyon” olarak adlandırdığı şeyin sonuç üreteceğinin “şüphesiz” olduğunu söyledi. Rusya Devlet Başkanı, “Ukrayna sorununu barışçıl bir şekilde çözme şansı olsaydı, Rusya bunu kullanırdı” dedi.

Küresel bir savaş dehşeti tekrarlanmamalı

Putin konuşmasında bu süreçte düşmanlarının terör çetelerini kullandığını da iddia ederken, ülkelerini korumak için gereken her şeyi yapacaklarını ifade etti. Ve, “Küresel bir savaş dehşeti tekrarlanmamalı” uyarısını yaptı.

 

error: Content is protected !!