Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Savaş rüzgarları küresel fırtınaya dönüşüyor!

Putin askeri seferberlik ilan etti

Vita gazette – Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko’nun orduya “savaş zamanı alarmı” talimatı vermesinden bir gün sonra, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de kısmi seferberlik ilan etti. Batı’nın Rusya’yı yok etmek istediğini savunan Putin nükleer silah kartını da açtı. Rusya, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez askeri seferberlik ilan ediyor.

Putin, bu sabah İtalya saati ile 10.00 sıralarında televizyonda yaptığı konuşmada, Batı dünyasını hem suçladı hem uyarı mesajı gönderdi.

Batı ülkemizi yok etmek istiyor

Kısmi seferberlik ilanını öngören kararnameyi imzaladığını söyleyen Putin, kısmi seferberlik faaliyetlerinin bugünden itibaren başlayacağını açıkladı. Ve şunları söyledi:

“Batı egemen kalkınma merkezlerini bastırmaya, Rusya’yı yok etmeye çalışıyor. Batı, Ukraynalıları tanklara yem etmek istiyor. Tarihi Ukrayna bölgesinde Ukraynalılar, neo-Nazi kontrolü altında yaşamak istemiyor.Bu insanlardan vazgeçme hakkımız yok. Kısmi seferberlik faaliyetleri bugünden itibaren başlıyor. Sadece şu anda yedekte bulunan ve her şeyden önce orduda görev yapmış, belirli askeri uzmanlıklara ve deneyime sahip olan vatandaşlar, kısmi seferberlik çağrısına tabi olacaktır. Askeri göreve çağrılanlar, birliklere gönderilmeden önce özel askeri harekat deneyimi dikkate alınarak mutlaka ek askeri eğitimden geçecek.” Seferberlik kapsamında özel askeri harekata katılan kişilerin ödeme ve sözleşmeli asker statüsü alacağını kaydeden Putin, kısmi seferberlik kararının bugünkü duruma uygun olduğunu söyledi.

Doğrudan Batı’ya mesaj

Putin, konuşmasında Batı dünyasına da direk olarak seslendi. “Batı’ya söylüyorum ‘Cevap vereceğimiz birçok silahımız var’ ve bu bir blöf değil. İnsanımızı savunmak için tüm kaynaklarımızı kullanacağız.” Putin ayrıca, amacının Ukrayna’nın doğusunda bulunan Donbas bölgesini “özgürleştirmek” olduğunu ve Zaporijya ve Herson bölgelerinin bağımsızlık kararlarını desteklediklerini söyledi.

Rusya Savunma Bakanı Şoygu da, Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından ilan edilen kısmi askeri seferberlik hakkında ilk detayları anlattı.

Ukrayna’da Batı ile savaşıyoruz

“Konuşmasına “Ukrayna’da Batı ile savaşıyoruz. Batılı komutanlar, harekatlarını Kiev’den yürütüyor. Batı sivillere saldırıyor. NATO’nun tüm uydu ağı, Ukrayna’da Rusya’ya karşı çalışıyor” diyerek başlayan Şoygu,

Seferberlik koşulları

“Seferberlik, daha önce askeri tecrübesi olanlar ve askerlik hizmetini gerçekleştirmiş olanlar için geçerli. Halihazırda asker veya öğrenci olanlara seferberlik çağrısı yapılmayacak. Devasa kaynaklara sahibiz ve bu kaynaklar sayesinde 25 milyon vatandaşımızın yüzde 1’i bile etkilenmiyor. Seferberlik kararnamesi ile Rusya’nın Ukrayna’daki askeri harekatında görev yapmak üzere 300 bin ek görevli çağrılacak.”  Şoygu ayrıca, Ukrayna’daki savaşta 5 bin 937 Rus askerinin hayatını kaybettiğini de açıkladı.

Putin’in imzaladığı kararnameye göre, seferberlik yoluyla askerlik hizmetine çağrılan Rusya Federasyonu vatandaşları, Rus ordusunda sözleşme kapsamında görev yapan askeri çalışan statüsüne sahip olacak. Seferberlik için çağrılanlara sözleşmeli askerlerin maaşları seviyesinde ödeme yapılacak. Sözleşmeli askerlerin sözleşme süreleri, seferberlik süresi sonuna kadar devam edecek. Kısmi seferberlik döneminde sözleşmeli askerlik yapanlar ve seferberlik için askerlik hizmetine alınanlar ancak yaş ve sağlık durumları nedeniyle veya mahkemece hürriyetten yoksun bırakılmaları halinde görevlerinden çıkarılabilecek.

Rus hükümeti kısmi seferberlik faaliyetlerini finanse edecek, Rus ordusunun ihtiyaçlarını gidermek için gereken önlemleri alacak. Valililere, seferberlik çağrısı esnasında her bölge için savunma bakanlığının istediği asker miktarını belirlenen süre içinde sağlama talimatı verildi. Savunma sanayisinde çalışan Rus vatandaşları seferberlik hizmetine dahil olmayacak.

Lukaşenko’dan savaş zamanı alarmı

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko da dün ordusundaki bazı askeri birimlere savaş zamanı standartlarına göre alarma geçilmesi talimatı verdi. Lukaşenko Rusya ile savunma alanı oluşturduklarını belirtmiş ve fiilen iki ülkenin ortak silahlı kuvvetleri olduğunu kaydetti. Ve şu görüşleri dile getirdi:

Belarus toplumunun kendini nasıl savunması, eylemlerinin ne olacağını bilmesi gerektiğini belirten Lukaşenko, “Belarus toplumu kendini savunmasını, eylemlerinin ne olacaını bilmesi gerekiyor. Ve Rusya’ya desteğe gelince, bir kez daha teyit ediyorum. Bizim anavatanımızı korumamız gerekiyor. Belarus üzerinden Rus birliklerine karşı arkadan, yandan, kanatlardan herhangi bir darbe olmamalıdır ve olmayacak. Bu bizim müttefikimize karşı yükümlülüğümüzdür.”

“Durum çok ciddi hatta tehlikeli”

Güvenlik ve askeri eğitim konularında basitleştirmeye gidilmemesi gerektiğini vurgulayan Lukaşenko, “Durum çok ciddi. Tehlikeli bile diyebilirim ve hiçbir durumda işleri gevşetmemeliyiz. Hiçbir şeyden korkmaya gerek yok. Bazı askeri birimleri savaş zamanı standartlarına göre alarma geçirmemiz gerekiyor. Bu zorunlu. Vatan savunması güçlendirilmeli. Gönüllü halk milisleri hazırlamalıyız. Bunları oluşturuyoruz” diye konuştu.

error: Content is protected !!