Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Bir turist dronesi Palazzo Venezia’ya çarptı

Vita gazette – Roma’nın Piazza Venezia Meydanı’nı havadan görüntülemek isteyen bir turist, kullandığı insansız hava aracını tarihi Palazzo Venezia’nın çatısına çarptı.

Roma ve Vatikan’da insansız hava aracı kullanımı yasağına rağmen Arjantinli bir turist Dronu’unu 15. Yüzyılda inşa edilen tarihi saray Palazzo Venezia’nın çatısına çarptı. İçinde Ulusal Müze’nin bulunduğu sarayda ciddi bir hasar meydana gelmedi ancak kuralları ihlal ettiği için para cezasına çarpıldı.  Önceden izin almadan insansız hava aracı kullananlara yönelik kuralı ihlal edenlere 516 euro ve 64 bin euro arasında para cezası uygulanıyor.

Sanata ve tarihe saygıya değil, gösterişe önem veren, teknolojinin artmasıyla bunu daha da abartanlar dünyanın her yerinde bulunuyor. Daha önce İtalya’nın önde gelen neo-klasik heykeltıraşlarından Antonio Canova’nın bir alçı heykelinin üzerine oturan bir turist, heykelin ayak parmaklarını kırdı. Meksika’dan iki turist insansız hava araçlarını eğri duruşuyla da ünlü tarihi Pisa Kulesi’ne çarptı. Polonya’dan bir turist droneunu dünyanın harika antik yapıtlarından Kolezyum’un içine düşürdü. Bu örnekler çoğaltılabilir.  

Vittoria Sgarbi: Şuursuz Barbar

Canova heykelinin parmağının kırılmasından sonra, İtalya’nın tanınmış sanat eleştirmenlerinden, Possagno Canova Vakfı Başkanı Vittorio Sgarbi “şuursuz barbar” diye tanımladığı turistin ülkesine dönmeden bulunması ve cezalandırılması çağrısı yapmıştı. Daha sonra müze ve sanat eleştirmenlerinden, sanat eserlerine saygı ve sorumluluk bilinciyle yaklaşılması gerektiği, bunun medeni bir görev olduğu yönünde açıklamalar gelmişti. Tüm bunlara rağmen savaşların yanı sıra bireylerin yarattığı terörden de insanlık mirası tarihi eserler zarar görmeye devam ediyor.  

İtalya’nın başkentini yukarıdan drone ile çekmek veya fotoğraflamak isteyen herkesin izin alması ve sivil havacılık ulusal kuruluşu ENAC’a kayıtlı olması gerekiyor. Tüm değerli anıtlar nedeniyle Roma’nın ve Vatikan’ın merkezinde drone uçurmak tamamen yasak.

error: Content is protected !!