Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Putin: “Gaz ödemelerini yalnızca ruble cinsinden alıyoruz”

Vita gazette – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın düşman olduğu düşünülen ülkelerden, doğalgaz ödemelerini ruble olarak isteyeceğini duyurdu. Bu kararla, Rus para birimi kayıplarının çoğunu geri aldı.

Rusya, ‘ABD-AB ve-NATO’ birlikteliğinin ekonomiden, sanata, uluslararası organizasyonlara sanatçılara ve mülkiyet özgürlüğüne kadar uzanan yaptırım savaşlarına yeni bir hamleyle cevap verdi. Putin, hükümet toplantısında yaptığı açıklamada, “Gaz tedarikimizin düşman ülkelere Rus rublesi cinsinden ödenmesi için bir dizi önlemi uygulamaya karar verdim” dedi. Putin, değişikliklerin bir an önce uygulanmasını emretti. Avrupa ülkeleri gaz ve petrol alımları için Moskova’nın kasasına her gün yaklaşık bir milyar dolar akıtıyor. Açıklamanın ardından gaz fiyatları %30’un üzerinde bir artışla yukarı fırladı ve megavat/saat başına 125 avroyu aştı. Almanya, doğalgaz ihtiyacının yüzde 55’ini Rusya’dan ithal ediyor. Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Putin’in Rus doğalgaz ödemelerini ruble olarak alma iddiasının bir “sözleşme ihlali” olduğunu söyledi. Şimdi Avrupalı ​​ortaklarımızla nasıl tepki vereceğimizi tartışacağız” dedi.

Lavrov: Müzakere ABD nedeniyle zor!

Rusya Dışişleri Bakanı Serghei Lavrov öğrencilere yaptığı konuşmada, Ukrayna ile müzakere etmenin zor olduğuna dikkat çekerek, “Ukrayna tarafı sürekli pozisyon değiştiriyor. ABD’nin onları ellerinden tuttuğu izleniminden kurtulmak zor” dedi.  

error: Content is protected !!