Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Rusya Ukrayna’ya operasyon başlattı

Putin: “Savaş makinası NATO sınırlarımıza yaklaşamaz”

Rusya Ukrayna’ya operasyon başlattı

Putin: “Savaş makinası NATO sınırlarımıza yaklaşamaz”

Vita gazette – Sabahın erken saatlerinde ulusa seslenen ve Donbass’a operasyon başlatan Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna’nın NATO’ya üye yapılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi ve “Yapılanlar ABD ve müttefikleri için ‘Rusya’yı çevreleme’ politikası, bariz jeopolitik pay elde etme girişimleri” dedi.  Konuşmasında Ukrayna topraklarını işgal etme planlarının olmadığını ancak Ukrayna’dan kaynaklanan bir tehditle kendilerini güvende hissetmeyeceklerini ve bu nedenle Donbass’a özel askeri operasyon başlattıklarını duyurdu.

“Rusya’yı çevreleme politikası izliyorlar”

Moskova saatiyle 05:51’de Vladimir Putin, operasyonu duyurmak için ekranlardaydı. Konuşmasında “savaş makinası” olarak tanımladığı NATO’ya üye yapılmak istenen Ukrayna nedeniyle tehdit altında olduklarını söyledi. “Rusya son 30 yıldır NATO’nun önde gelen ülkeleri ile ısrar ve sabırla Avrupa’da eşit ve parçalanamaz güvenlik prensipleri üzerinde uzlaşmaya çalışıyor; NATO sürekli olarak genişliyor. NATO’nun savaş makinesi Rusya’nın sınırlarına yaklaşıyor. Tüm bunlar neden oluyor? Kendilerinin ayrıcalıklı, yanılmaz olduğu ve istediğini yapabileceği şeklindeki küstah tutum nereden geliyor? Bizim çıkarlarımız ve kesinlikle yasal olan taleplerimize karşı bu küçümseyici, görmezden gelen tutumun kaynağı ne? Yapılanlar ABD ve müttefikleri için ‘Rusya’yı çevreleme’ politikası, bariz jeopolitik kar payı alma girişimidir” dedi.  

Putin’in görüşleri şöyle sıralanıyor;

– Bu stratejiler Soğuk Savaş sonrası başladı. Sovyetler Birliği 1980’lerin sonunda zayıfladı ve çöktü. Bir süreliğine kendimize olan güvenimizi kaybettiğimiz dönemde, dünyadaki güç dengesi de sarsıldı. Hegemonyaya uymayan her şey  ilkel, modası geçmiş ve gereksiz ilan ediliyor. Ama kendileri için faydalı olan her şey nihai gerçek olarak sunuluyor. Ve gerçek olarak sundukları her şeyi, ne pahasına olursa olsun, kabaca, eldeki tüm imkanlarla dayatılıyorlar.

“Kırmızı çizgimizi aştılar”

– NATO doğuya doğru genişledikçe, durum her yıl ülkemiz için daha kötü ve tehlikeli hal alıyor. Üstelik, son günlerde NATO yönetimi doğrudan İttifak’ın altyapılarının Rusya sınırlarına ilerlemesini hızlandırmanın gerektiğinden bahsediyor. Diğer bir deyişle, konumlarını sağlamlaştırıyorlar. Olanları artık sadece gözlemlemekle kalmaya devam edemeyiz, bu bizim açımızdan kesinlikle sorumsuzluk olur. Yapılanlar ABD ve müttefikleri için ‘Rusya’yı çevreleme’ politikası, bariz jeopolitik temettüler. Ancak bizim için bu ölüm kalım meselesi, bir halk olarak tarihsel geleceğimizle ilgili bir mesele. Burada hiçbir abartı yok, neyse o. Bunlar sadece bizim çıkarlarımız değil, devletimizin varlığı ve egemenliği konusunda gerçek bir tehdit. Bu bizim daha önce defalarca bahsettiğimiz kırmızı çizgimiz. Ama bu çizgiyi aştılar.

NATO Nazilere-Neo-Nazilerine destek veriyor

– Şunun da üzerini çizmek istiyorum. Önde gelen NATO ülkeleri kendi amaçlarına ulaşmak için var gücüyle Ukrayna’daki aşırıcı Nazilere ve Neo-Nazilerine tam destek veriyor. Elbette Donbass’a gittikleri gibi Kırım’a da savaşa, öldürmeye gidecekler. Bu tıpkı Hitler’in Ukraynalı Nazi destekçilerinden oluşan çetelerin 2. Dünya Savaşı sırasında masum insanları öldürdüğü gibi olacak.

– “Ülkemize herhangi bir saldırı korkunç sonuçlar doğuracak”

– Askeri anlamda ise, Sovyetler Birliği’nin çökmesinden ve potansiyelinin önemli kısmını kaybetmesinden sonra bile bugünkü modern Rusya, dünyanın en büyük nükleer güçlerinden biri, aynı zamanda yeni birçok silah türü bakımından da belirli avantajlara sahip. Bu bağlamda, ülkemize karşı doğrudan bir saldırının, her türlü potansiyel saldırgan için yıkım ve korkunç sonuçlar doğuracağından kimsenin şüphesi olmasın.

 

error: Content is protected !!