Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Sardunya’da bir Noel yemeği…  

Chiara Fiverri – Noel dönemi, her yerde olduğu gibi Sardunya’da da yılın en büyülü zamanıdır. Bu günler, geleneksel olarak geçmiş ve şimdiki aile bağlarını pekiştirmek için mükemmel bir fırsat olarak kabul edilir. Aslında Noel, şenliğin ve sevdiklerinizin buluşmasının sembolüdür. Gastronomi gelenekleri, dini ritüeller, ışıklar, çiçekler ve özenle hazırlanan Presepelerin hepsi mükemmel bir Noel ruhunu yakalamak içindir.

Herkes bu bayramı en iyi şekilde kutlamaya hazırlanır ve hiçbir şey şansa bırakılmaz. Noel Arifesi (24 Aralık) gecesi ve Noel Günü İtalyanların sofraları mezelerden tatlılara kadar her türlü güzellikle hazırlanır, bu özel günlerde her şey çok lezzetlidir. Korona kısıtlamalarına rağmen ailemin tüm fertleri bayramı en iyi şekilde kutlamaya hazırlandılar. Takvimler Aralık 24’ü gösterdiğinde tüm hazırlıklar bitmişti.  Geleneksel olarak, anneannemin büyük masalı evinde toplandık. Herkes şık ve rahat kıyafetleriyle gelmişti. Kırmızı toplarla süslü ağacımızın pırıltılı ışıkları yanıyordu. Noel çorapları asılmış şömineden çıtır çıtır  odun sesleri geliyordu.  Ev, anneannemin 40 yıldır biriktirdiği yılbaşı süsleriyle muhteşem görünüyordu. Çam dalları ve çıtı pıtı çiçekleriyle kokinalar her yerdeydi. Eve hakim olan tonlar yeşil ve kırmızıydı. Işıklı çam dalları pencereleri ve kapıları sarmıştı. Üzerinde “Buon Natale” yazan çam dallarıyla ve kırmızı kordelelerle süslü çelenk gelenleri kapıda karşılıyordu.

Noel Arifesi ve Noel Günü için yemek hazırlamak uzun zaman alır, bu nedenle bazı aileler birkaç gün önceden hazırlanmaya başlar! Annem ve teyzem de son üç gününü anneannemle geçirmişti.  Ayın 24’ünde masamız mezelerden tatlılara kadar her türlü güzellikle hazırlanmıştı. Mutlulukla soslanmış, lezzetli yemek kokuları mutfaktan salona doğru geliyordu…

Sardunya’da tipik Noel menüsü, yerel ürünlerden oluşan çeşitli mezeler, et ve peynirler,  ılık ve kokulu ekmek dilimleri ile üzerine sürülecek kremalardan, marmelatlardan oluşur. İlk yemek olarak genellikle ricotta ve ıspanaklı ravioli veya patatesli ve pecorinolu ravioli yenir; Mantıyı, anneannem, annem ve teyzem birlikte hazırlamışlardı. İçini ricotta ve ıspanaklı sosla doldurmuşlardı. Yine ana yemek olarak patatesli domuz rostosu veya enginarlı kuzu güveç hazırlanır. Bugün için enginarlı kuzu güveci tercih edilmişti. Yerel malzemelerle hazırlanmış çeşitli karışık mezeler, peynirler, ılık ve kokulu ekmek dilimlerinin üzerine sürülecek kremalar da bizleri bekliyordu.

İtalya’da Noel’i simgeleyen tatlılar sofralardan asla eksik olmaz: Milano’dan Panettone ve Verona’dan Pandoro. Bunun yerine geleneksel Sardunya böreği bize ana malzemesi badem olan çeşitli kuru tatlılar sunuyor. Tüm tatlılara, lezzetli Sardunya Malvasia gibi likör şarapları eşlik eder. Annem, teyzem ve anneannem bir araya gelince bu yıl hepsi geleneksel olarak masamızdaydı. Panettone, Pandoro ve Sardunya’dan küçük küçük kuru tatlılar bu günleri daha da unutulmaz kılmak için bizleri bekliyordu…  

Yemekten sonra teyzemin ikizleri heyecanla Noel Baba’nın getireceği hediyeleri beklemeye başladılar. Geleneğe göre uzun zamandır beklenen hediyelerine gece yarısı kavuşacaklardı.  Ninemin söylediğine göre çok eskiden akşam yemeğinden sonra herkes ateşin etrafında toplanır ve büyükler çocuklara Noel ile ilgili sihirli hikayeler anlatırlarmış. Bugün bu gelenek unutulmuş. Keşke yeniden başlasa! Hikayeler nesilden nesile aktarılsa… Günümüzde minikler Noel Baba’nın gelişini beklerken, büyükler ve çocuklar da tombala oynuyor. Biz de öyle yaptık… Kuru ve yaş meyve sepetleri eşliğinde heyecanla ve mutlulukla oyunumuzu oynadık.  Sonra anneannemle teyzem, kiliseye gitmek ve yılın heyecan verici en önemli kutlamalarından birine, Noel Ayini’ne katılmak için oyunu erken bıraktılar.

Ve bütün bir yıl beklenen an, gece yarısı geldi. Sevinçle çığlık atan çocuklar ve selamlaşan yetişkinler arasında, babam köpüklü şampanyanın mantarını açtı ve herkes birlikte kadeh kaldırdı: “Mutlu Noeller, en iyi dileklerimle!”.

Hediyelerin açılışı ve ilk yemek seremonisi bitmişti. Ertesi gün yılın en uzun ve en zorlu Noel öğle yemeği ve yeni bir tombala oyunu için yine buluşacağız!

                                                                                                            Herkese Mutlu Noeller… 

error: Content is protected !!