Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

AB’nin 4 lideri Kiev’i ziyaret etti

“Ukrayna’nın AB üyeliğini destekliyoruz”

Vita gazette – Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Werner Iohannis, ve İtalya Başbakanı Mario Draghi, Rusya işgalinden bu yana ilk kez Ukrayna’ya gitti. Liderler, Ukrayna’nın AB üyeliğini desteklediklerini açıkladılar.  Scholz, “Ukrayna’nın AB üyeliği için demokrasi ve hukukun üstünlüğü şartlarının sağlanması gerekli” dedi.

 

 

Ukrayna’nın AB üyeliğinin görüşüleceği toplantı öncesinde, Rusya’nın teknik arızaları gerekçe göstererek petrol kısıtlamasına gittiği günün sonrasında ve Ukrayna’nın yeni silah talep ettiği bir dönemde Kiev’e giden liderler, başkentin kuzeybatısında bulunan Irpin’i ziyaret etti. Ziyaretleriyle Avrupa’nın birliği konusunda bir mesaj iletmek istediklerini belirten liderler, savaşın yol açtığı yıkıma şahit olduklarını ifade ettiler.

Scholz: “AB üyeliğini destekliyorum ama!”

Bilinenin aksine daha kötü manzaralarla karşılaştıklarını söyleyen Scholz, uluslararası yaptırımların kararlılıkla sürdürülmesi gerektiğini söyledi. Diğer taraftan Scholz da Ukrayna’nın AB üyeliğini desteklediklerini belirtirken, “Ukrayna’nın AB üyeliği için demokrasi ve hukukun üstünlüğü şartlarının sağlanması gerekli” dedi.

Draghi: “Her şeyi yeniden inşa edeceğiz”

Ukrayna’nın AB üyesi olmasını istediklerini belirten Başbakan Draghi, “Her şeyi yeniden inşa edeceğiz. Onlar, anaokullarını ve çocukların bahçelerini yok ettiler. Her şey yeniden inşa edilecek. Zaten tüm bunlara başlandı. Nerede yeniden inşa edilecek sitelerin yerini biliyorum” dedi.

“Ukrayna zaferi kazanana kadar yanındayız”

Cumhurbaşkanı Macron ise Avrupa’nın Ukrayna’nın yanında olduğunu ifade ederek, “Ukrayna bize güvenebilir, Avrupa’nın güvenliği ukrayna topraklarında belirleniyor” ededi.

27 AB üyesi “evet” demeli!

Ancak, çiftlerin AB hedefinin ilerlemesine izin verip vermeme konusundaki nihai karar, önümüzdeki hafta Brüksel’de bir Avrupa Konseyi zirvesi için bir araya gelecek olan 27 üye ülkenin tamamında oybirliği ile alınması gerekiyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky, 24 Şubat’ta ülkenin AB’ye katılması için resmen başvurdu, ancak Ukrayna 2014’ten beri aday statüsü istiyor.

Moldova ve Gürcistan da Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana bloğa katılmak için resmen talepte bulundular.

28 Şubat’ta Zelensky, AB’den “Ukrayna’yı yeni bir prosedür kullanarak acilen kabul etmesini istedi: “Hedefimiz tüm Avrupalılarla birlikte olmak ve onlara eşit olmaktır. Bunu hak ettiğimize eminim. Bunun mümkün olduğundan eminim.”

Dört ay sonra, birlik Ukrayna’nın katılımı konusunda bölünmüş durumda.

Polonya ve Baltık ülkeleri gibi çoğu doğu AB ülkesi, Ukrayna’ya aday statüsü verilmesini şiddetle desteklerken, bazıları da Rusya’nın artan saldırısı ışığında ülkenin hedefinin hızlı bir şekilde takip edilmesi gerektiğini öne sürüyor.

Danimarka ve Portekiz gibi bazı AB ülkelerindeki yetkililer, ülkenin üyelik müzakerelerine başlamak için gerekli nitelikleri karşılamaktan çok uzak olduğunu belirterek Ukrayna’ya aday statüsü verme konusunda isteksizlik sergiliyorlar.

Diğer AB hükümetleri, Ukrayna’nın adaylık hedefini ilerletme konusundaki desteklerini dile getirdiler, ancak katılım müzakerelerinin ülke barış içinde olana kadar gerçekleşemeyeceğini açıkça ortaya koyan koşullar için bastırıyorlar.

error: Content is protected !!