Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Seçim cini şişeden çıktı:

Başbakan Draghi istifa etti

Vita gazette – Mario Draghi liderliğindeki geniş katılımlı hükümet, Senato’daki güven oylamasından geçti, ancak bu kez hükümette yer alan üç partinin güven oylamasına katılmaması Draghi’ye istifasını Cumhurbaşkanına sunmaktan başka alternatif bırakmadı. Bu kez Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella da istifayı kabul etti.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’ya istifasını sundu. Ülkenin sonbalar aylarında seçime gitmesi bekleniyor.

Ukrayna ve silah yardımları krizi başlattı

Hükümetin Ukrayna politikasını ve silah yardımları krizi başlatan somut adım aldı. Hükümet ortaklarından Giuseppe Conte liderliğindeki M5S özellikle yapılan silah yardımlarına karşı çıkıyordu. Bu nedenle, Başbakan Draghi’ye yakın hareket eden Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio partisinden istifa etmişti. Daha sonra diğer istifalarla yeni bir parti kurmuştu.

Yardım paketi tetikledi

Bu bölünmeden sonra ülkede yaşanan ekonomik krize yönelik hazırlanan ekonomik yardım paketi gündeme geldi. Pakette hazırlanan miktara karşı çıkan M5S, geçtiğimiz hafta bununla ilgili yapılan oylamayı veto etmişti. M5S lideri Giuseppe Conte hükümetin devamından yana olduklarını da açıklamıştı. Ancak Draghi geniş koalisyon hükümetin tam bir birlik içinde olması gerektiğini belirterek Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’ya istifasını sunmuştu.

Güven oyunu veto eden parti sayısı üçe çıktı

Draghi’nin istifasını kabul etmeyen Cumhurbaşkanı, çözümü Meclis’te aramasını tavsiye etmişti. Draghi çarşamba günü parlamentoda partilerden reformları desteklemelerini istemiş, koalisyonun yeniden inşa edilebileceği mesajını vermişti. Draghi hükümeti, 95 senatörün lehte ve 28’inin aleyhte oyu ile Çarşamba günü geç saatlerde gerçekleşen oylamada güven oyu kazansa da merkez sağ Lig ve Forza Italia ile Beş Yıldız Hareketi oylamaya katılmadı. Bu kez Draghi geniş katılımlı koalisyon hükümetini veto eden  siyasi parti sayısının üçe çıkması bu sonucu getirdi.

Daha önceki istifası Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella tarafından reddedilen Draghi, bugün parlamentonun alt kanadı Meclis’e hitabında “Dün gece Senato’da yapılan oylamanın ışığında, oturumun ertelenmesini rica ediyorum, çünkü Cumhurbaşkanı’na gidip kararımı ileteceğim” dedi. Ve bu kez istifası kabul edildi. En erken Eylül ya da Ekim aylarında seçime gidilmesi bekleniyor.

error: Content is protected !!