Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Quirinale: Mattarella 759 oyla yeniden Cumhurbaşkanı seçildi

Vita gazette – Sergio Mattarella 759 oyla yeniden Cumhurbaşkanı seçildi.  İtalya tarihinde en çok oy alan ikinci kişi oldu. Sekizinci oylamaya kadar parçalanmış listede istikrarlı bir artış gösteren Mattarella ismi üzerinde sekizci oylama öncesinde anlaşmaya varıldı. Parti yöneticileri görev süresini yenilemek için ziyaret ettikleri Mattarella’dan, “Ülkenin ihtiyacı varsa ben hazırım” yanıtını aldılar. Bunun ardından yapılan oylamada Sergio Mattarella, 1.009 oydan 759’unu ve yeter sayı 505’i alarak yeniden Cumhurbaşkanı seçildi. Yemin 3 Şubat’ta yapılacak. Meclis, yeniden seçimi dört dakikadan fazla alkışladı. Mattarella, İtalyan tarihinde Sandro Pertini’den sonra (995 üzerinden 832 oyla) en çok oy alan ikinci Devlet Başkanı oldu.

Mattarella üzerindeki oylama sekizinci oylamadan sonra geldi. Aday gösterilenler arasında Carlo Nordio’dan Pier Ferdinando Casini’ye, Elisabetta Belloni’den Maria Elisabetta Alberti Casellati’ye kadar birçok hipotez vardı ama sonunda Mattarella bis anlaşması kazandı.

Neredeyse herkes ondan kalmasını istedi, Mario Draghi şunları ekledi: “Ülkenin iyiliği ve istikrarı için.” İtalya ve tüm dünya için farklı bir anlaşma bulmak çok zordu, takımı olduğu gibi bırakmak daha iyiydi, aslında Cumhurbaşkanı Mattarella ve Başbakan olarak Draghi en ideal çözüm olarak hep bir kenarda bekliyordu. Sonuçta işleri dengede tutan mantıklı bir çözüm oldu.

Masada, Carlo Nordio’dan -Giorgia Meloni’nin adayı- Nino Di Matteo’ya, Elisabetta Belloni’den Maria Elisabetta Alberti Casellati’ye kadar birçok hipotez vardı, ancak hiçbiri bu mutlak ve gerekli çoğunluğa (505 oy) ulaşamadı. Bu sayı Sergio Mattarella üzerinde sekizinci oylamada, büyük bir çoğunlukla elde edildi: Aldığı 759 oy, onu tarihte en çok oy alan ikinci başkan yaptı.

Ve sonunda herkes rahat bir nefes aldı. Demokrat Parti sekreteri Enrico Letta, “Ülkeye karşı bir cömertlik seçimi olan ve bugün temel, önemli olan seçimi için Başkan Mattarella’ya büyük bir teşekkür etmek istiyorum. Bence İtalya için güzel bir gün ve İtalyan siyaseti için önemli bir gün” derken, Berluscone,  kaldırıldığı Milano’daki San Raffaele Hastanesi’nden şunları söyledi: “Bu birlik anıdır ve hepimiz bunu bir görev olarak görmeliyiz. Ancak bugün birlik ancak, kendisinden büyük bir fedakarlık istediğimizi bildiğimiz Başkan Sergio Mattarella figürü etrafında bulunabilir, ancak aynı zamanda ülkenin menfaati için ondan bunu isteyebileceğimizi de biliyoruz.”

Lega’nın lideri Matteo Salvini rahatladığını söyledi ve “Vetolar, kavgalar ve kavgalar arasında devam etme riski vardı. Ve sakinim: Mümkün olan tüm teklifleri yaptım, özellikle kadın cephesinde. Ama yarın parlamento Parlamento olmaya geri dönüyor, hükümet hükümete: normalliğe ihtiyacımız var.”

error: Content is protected !!