Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Başkan Joe Biden’den Draghi’ye övgü:

“NATO ve AB’yi siz birleştirdiniz”

Vita gazette – Başkan Joe Biden, İtalya Başbakanı Mario Draghi’ye övgüler yağdırdı. Atlantik işbirliğinin temelinin İtalya olduğunu belirten Biden,  “Sizinle ilgili takdir ettiğim bir şey var, NATO ve AB’yi birleştirme çabanız. Ve başardınız” dedi.

İtalya’nın dış politika dümenini ABD ve AB’ye çeviren Başbakan Mario Draghi, Başkan Joe Biden’le görüşmek için Amerika’ya gitti. Draghi, ABD’ye dün yaptığı ilk resmi ziyarette ABD Başkanı Joe Biden tarafından Beyaz Saray’da kabul edildi. Zirvenin basına açık bölümünde konuşmalar ABD-AB-NATO üçlüsünden oluşan Atlantik ittifakının birlikteliği ve bunun önemi üzerine yapıldı. Mario Draghi ile Joe Biden arasındaki yapılan basına kapalı görüşme bir saat kırk dakika sürdü.

Biden konuşmasına, “İyi bir dost ve harika bir müttefiksiniz, konuşacak çok şeyimiz olacak. Putin bizi bölmek istedi ama başaramadı. Her zamankinden daha fazla birlik içerisindeyiz” diye başladı. Biden ayrıca Başbakan Draghi’ye olan takdirlerini dile getirdi: “Onun hakkında takdir ettiğim bir şey var, NATO ve AB’yi birleştirme çabası ve başardı. El ele gittiklerine inanmak zordu, ayrılmaları daha olasıydı ama el ele gitmelerini sağlamayı başardı” dedi.

Başbakan Draghi ise birlik sözünü sıkça kullandığı konuşmasında, “Şimdi savaşı kınamada, yaptırımlarda ve Başkan Zelensky’nin bizden istediği gibi Ukrayna’ya yardımda birleştik. İnsanlar bu katliama bir son vermek istiyor ve barışı getirmek için ne yapabileceklerini merak ediyorlar” dedi. Biden’a hitaben, “Bu kriz, Avrupa Birliği’ni daha da birlik olmaya götürecektir. Avrupa’nın büyük bir dostu olan Başkan Biden’ın desteğine güvenebileceğimizi biliyoruz” diye ekledi.

Görüşmede ABD’nin, Draghi’den bazı taahhütlerde artış talep etmesi bekleniyordu. İtalya, daha önce “NATO’nun doğu kanadındaki” varlığını artırma sözü vermişti. Amerika Birleşik Devletleri kısa süre önce Ukrayna’ya on milyarlarca dolarlık askeri ve insani yardım paketini onayladı. Bu bağlamda diğer ülkelerden olduğu gibi İtalya’dan da benzer taleplerde bulunması bekleniyor.  

İtalya bir süredir Rus gazına ve petrolüne bağımlılığını sınırlamak için kayda değer bir çaba sarf ediyor. Bu bağlamda Draghi’nin de Biden’dan daha fazla taahhüt isteyeceği konunun enerji olacağı, Amerikan şirketlerinin İtalya’ya daha fazla sıvılaştırılmış doğal gaz tedarik etmesini talep edebileceği kulislerde dile getiriliyordu. Ayrıca Dragi’nin, Başkan Biden’den Avrupalı ​​müttefikleriyle birlikte Rus gazının fiyatına tek taraflı bir tavan koyma önerisini desteklemesini isteyebileceği de yine konuşulan konular arasında yer alıyordu.

Draghi yönetimindeki İtalya, Atlantik ittifakını açıkça yeniden onayladı. Her şeyden önce, Draghi, İtalya’yı onlarca yıldır Batı Avrupa’daki en Rus yanlısı ülke yapan bazı tarihsel yakınlık ve belirsizlik pozisyonlarını değiştirmeye başladı.

Kamuoyu ve medyada İtalya, Batı Avrupa’daki açık ara en Rus yanlısı ülke olmaya devam ediyor, ancak siyasi seçimlerde Draghi ile işler önemli ölçüde değişti. Bugün İtalya dış politikasında, Rusya’ya karşı en kararlı ülkelerden biri konumuna geldi. Bu bağlamda, kulislerde Rusya Merkez Bankası’na yönelik yaptırımların mimarının, yani en sertinin, Draghi olduğu da ileri sürülüyor. 

error: Content is protected !!