Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Süper Green Kart olmadan Asla!

Noel için geri sayımın başladığı İtalya’da tedbirler arttırılıyor. 6 Aralık’tan itibaren Süper Green Pass dönemine geçiliyor.

Vita Gazette – Korona salgınının faturasını en ağır ödeyen ülkelerden biri olan İtalya,  6 Aralık’tan itibaren tedbirleri daha da arttırıyor. Noel döneminde sosyalleşebilmek için aşı olma ya da hastalığı geçirmiş olma şartı aranacak. Amaç: Yılın en özel zamanını sağlıklı geçirmek; yeniden kapanışları önlemek; Avrupa ülkelerinde yükselen yeni dalgayı frenlemek…

Bu çerçevede 6 Aralık’tan – 15 Ocak’a kadar restoranlar, diskolar ve sinemalar gibi eğlence ve boş vakit aktivitelerinin yapıldığı yerlere giriş, sadece Süper Green Pass ile mümkün olacak. Yani sanatsal, kültürel ve sportif aktivitelerin yapıldığı toplu yerlere girişte aşı ya da Covid 19 hastalığını geçirmiş olma şartı aranacak.  Negatif test sonucu geçerli olmayacak. Yeşil geçiş ise toplu taşımayı kapsayacak şekilde genişletildi. Diğer yandan eczane, süpermarket gibi alışveriş yapılan yerlerde belge istenmeyecek. Aynı kural açık hava sporlarında da geçerli olacak.

Süper Green Pass, sadece aşı olan veya tedavi görenler için geçerli olacak. Negatif tampon, kapıları açmaya yaramayacak.  Süper Green Pass’ın süresi hem hastalığı iyileşenler hem aşılı olanlar için 9 aydan 12 aya kadar geçerli olacak.  Süper Green Pass dönemi 6 Aralık-15 Ocak tarihleri ​​arasında uygulanacak. Gerekli görülürse bu süre uzatılacak.  Gösteriler, spor etkinlikleri, kapalı yemek, parti ve diskolar, halka açık törenlere erişim için tüm beyaz, sarı ve turuncu alanlarda sertifika istenecek.

Aşı yaptırma zorunluluğu sağlık sektöründe çalışan personel ile polis, ordu ve okul personelini de kapsayacak şekilde genişletildi. Son kararnameyle yeşil geçiş belgesinin geçerlilik süresi 12 aydan 9 aya indirildi. Hatırlatma dozu olarak nitelendirilen 3. doz aşılarise 5 ay sonra yapılabilecek. 1 Aralık’tan itibaren 18 yaşın üstündekiler için hatırlatma dozu yaptırmak mümkün olacak.

Aşı yaptırma zorunluluğu sağlık sektöründe çalışan personel ile polis, ordu ve okul personelini de kapsayacak şekilde genişletildi. Son kararnameyle yeşil geçiş belgesinin geçerlilik süresi 12 aydan 9 aya indirildi. Hatırlatma dozu olarak nitelendirilen 3. doz aşılar ise 5 ay sonra yapılabilecek. 

error: Content is protected !!