Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Haberler : Haftalık kısa dünya turu

Vita gazette – ABD’den NATO’ya ve AB’ye, Rusya’dan, Çin’e ve Pasifiklere…  Enerjiden silahlanmaya ve açlığa… Kültür ve sanattan tarihe… Doğal afetlerden yeni keşiflere ve teknolojiye… Tarihe kaydedilen önemli  notlar… (15 – 22 Ağustos, 2022)

İnsan ve hayvan hakları

Norveç: Güneşlenmek için teknelere tırmanan Freya isimli 600 kilogram ağırlığındaki deniz aygırı, insanların hayatını tehlikeye attığı gerekçesiyle yetkililer tarafından uyutularak, öldürüldü. (15 Ağustos)

Suudi Arabistan: Doktora öğrencisi Salma al-Shehab, Twitter hesabı bulunduğu, muhalifleri ve aktivistleri takip edip paylaşımlarda bulunarak “bir internet sitesini kamuoyunda kargaşaya yol açmak, sivil ve ulusal güvenliği istikrarsızlaştırmak” için kullandığı gerekçesiyle 34 yıl hapis cezasına çarptırıldı. (17 Ağustos)

Rusya – Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de görüşlerine başvurduğu Rus siyaset bilimci Alexander Dugin’in kızı Daria Dugina, Moskova yakınlarındaki bir otoyolda seyir halindeyken kullandığı aracın aniden infilak etmesi sonucu feci bir şekilde can verdi. Kullandığı araç babasına aitti. 

FSB: Ukrayna

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Daria Dugina’ya düzenlenen suikastin arkasında Ukrayna istihbaratının bulunduğunu ve Ukrayna vatandaşı Natalya Vovk tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı.

FSB Halkla İlişkiler Merkezi’nden yapılan açıklamada, “Acil operasyonel-keşif faaliyetleri sonucunda, Rus gazeteci Daria Dugina suikastı FSB tarafından açıklığa kavuşturulmuştur. Suçun Ukrayna istihbaratı tarafından hazırlandığı ve işlendiği, failin 1979 doğumlu Ukrayna vatandaşı Natalya Vovk olduğu belirlenmiştir” denildi.

Vovk’un 23 Temmuz 2022’de 2010 doğumlu kızı Sofya’yla Rusya’ya geldiğini ve ikilinin suikast günü Dugina’nın onur konuğu olduğu “Traditsiya edebiyat ve müzik festivali”ne gittiğini bildiren FSB, “Dugina’nın direksiyonunda olduğu Toyota Land Cruiser Prado marka araç uzaktan kumandayla infilak ettirildikten sonra Vovk, 21 Ağustos’ta kızıyla Pskov Bölgesi üzerinden Estonya’ya gitti” ifadelerini kullandı. (21 – 22 Ağustos)

Fransa: Ülke genelinde son zamanlarda etkili olan sıcak hava dalgasının ardından başkent Paris’i şiddetli yağış ve fırtına vurdu. Başkentte bazı cadde ve sokaklar göle dönerken, metro istasyonlarını su bastı. Fırtına nedeniyle bazı binaların çatılarının uçtuğu görüldü.

(17 Ağustos)

Yeni Zelanda: Ülkede şiddetli yağışların ardından meydana gelen sel nedeniyle olağan üstü hal ilan edildi. Selden etkilenen bölgelerde 200 ev tahliye edildi. (17 Ağustos)

Almanya: Avrupa’da yaşanan kuraklık, Almanya’daki nehirlerde yıllar önce kuraklığı ve açlığı hatırlatmak için insanların oyarak üzerine yazılar yazdığı “açlık kayalarının” yeniden ortaya çıkmasına sebep oldu. (17 Ağustos)

Bosna Hersek: Kuraklık Bosna Hersek’i de etkiledi. Miljacka Nehri’nin kaynağının kuraklığa yenik düşmek üzere olduğu bildirildi. (19 Ağustos)

Sırbistan: Tuna Nehri de kuraklığa yenik düştü. Yaklaşık bir asırdır en düşük su seviyesine ulaşan nehirde, İkinci Dünya Savaşı sırasında batırılan düzinelerce Alman savaş gemisi, Avrupa’nın son yıllardaki en kötü kuraklığının ortasında Sırbistan’ın doğusundaki Tuna Nehri’nde yeniden ortaya çıktı. (19 Ağustos)

Azerbaycan: Ülkenin kuzeyinde çıkan yangınlarda 5 bin hektar orman kül oldu. (19 Ağustos)

Çin: Yüksek sıcaklıklara karşı kırmızı alarm devam ediyor. Ülkenin bazı bölgelerinde sıcaklıkların 40 santigrat dereceyi aşabileceği uyarıları yapıldı. (20 Ağustos)

Hindistan: Ülkenin Himachal Pradesh eyaletinde meydana gelen sel felaketinde 22 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi kayboldu. (20 Ağustos)

İngiltere: Doğu Sussex Kontluğu’nda su şirketleri tarafından arıtılmamış kanalizasyon suyunun denize dökülmesi sonucu kontluk yakınındaki plajlar kapatıldı. (20 Ağustos)

İspanya: Aşırı sıcaklıkların yaşandığı İspanya’da kuraklık nedeniyle suyu çekilen baraj gölünde, M.Ö. binlerce yıl öncesine ait İspanyol Stonehenge’i olarak adlandırılan kalıntılar yeniden gün yüzüne çıktı. (20 Ağustos)

Sağlık

Maymun Çiçeği: Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Fransa’da aynı evde yaşayan iki erkeğe maymun çiçeği teşhisi konmasının ardından evde bulunan köpeğe de maymun çiçeği virüsünün bulaştığının tespit edildiğini aktardı. (17 Ağustos)

Maymun Çiçeği: Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), maymun çiçeği salgınının yayılımının hızlandığını ve dünya genelinde haftalık vaka sayılarının yüzde 20 arttığını bildirdi. DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus maymun çiçeği virüsünün 92 ülkede görüldüğünü ve dünya genelindeki vaka sayısının 35 bini aştığını belirterek, 12 kişinin virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. (18 Ağustos)

Covid-19: Çin’de ülkenin kıyı kenti Xiamen’de 5 milyondan fazla kişiye Covid testi uygulanacak. Test kapsamına, “bazı balıkçıların denizdeyken yasa dışı ticarete bulaşabildiği ve yurt dışından gemilerle temasa geçtiği” gerekçesiyle balıklar da alındı. (18 Ağustos)

Domates gribi: Mayıs ayında Hindistan’da görülmeye başlayan ‘domates gribi’ vakalarında artış olması uzmanları harekete geçridi. Şimdiye kadar beş altı yaş arası 82 çocukta tespit edilen virüs, adını, enfekte kişilerin cildinde görünen kırmızı kabarcıklardan alıyor. Belirtileri  arasında ateş, yorgunluk, vücut ağrıları, kusma ve ishal bulunuyor. (19 Ağustos)

Maymun Çiçeği: Endonezya’da 1 erkekte maymun çiçeği virüsü tespit edilmesi ile ülkedeki ilk vaka kayıtlara geçti.(20 Ağustos)

Sanat – Kültür – Tarih

ABD: Akademi, Marlon Brando’nun “The Godfather” filmiyle kazandığı Oscar ödülünü reddettiğini iletmek üzere sahneye çıkan Sacheen Littlefeather’dan 50 yıl sonra özür diledi. Francis Ford Coppola’nın Baba filmi o yıl törenlerde en iyi film ödülünü de kazanmıştı.  1973 yılında Brando’nun isteği üzerine sahneye çıkan Littlefeather, yuhalamalar ve ırkçı söylemlere muhatap olmuştu. Oscar ödül törenlerini düzenleyen Akademi, Littlefeather’dan özür diledi ve müzesinde Littlefeather için özel bir etkinlik gerçekleştireceğini açıkladı.

Littlefeather, özürle ilgili olarak, “Biz yerliler çok sabırlı insanlarızdır, sadece 50 yıl beklemek zorunda kaldım! Espri yeteneğimizi her zaman canlı tutmamız gerek, hayatta kalmamızın yolu bu” dedi.

Littlefeather, kendisine saldırmak üzere sahneye gelen oyuncu John Wayne’in zorla engellendiğini ve hükümetin, yer alacağı herhangi bir programı sonlandırmakla tehdit ettiği için iş bulmasının engellediğini aktardı. (16 Ağustos)

Belçika: Başkent Brüksel’de faaliyet gösteren Çaykovski Müzik Okulu, isim değişikliğine gideceğini ve Rus müziklerini yasaklayacağını duyurdu Okulun Ukraynalı kurucusu, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle okulun adını değiştireceğini ve okulda Rus müziğine yer vermeyeceklerini duyurdu. Nataliya Çepurenko, sosyal medyada yaptığı açıklamada, yeni eğitim-öğretim yılına Rus besteci Çaykovski’nin adı yerine “Brüksel Uluslararası Müzik Akademisi” adıyla gireceklerini açıkladı. kulda artık Rus müziğinin çalınmayacağını belirten Çepurenko, festival, müsabaka ve uluslararası projeler gibi okul dışı etkinliklerde bile Rus bestecilerin eserlerini çalmayacaklarını aktardı. (17 Ağustos)

Suriye: Ülkede düzenlenen, “Marmarita Karnavalı”  renkli görüntülere sahne oldu. Şam’ın kuzeyinde yer alan Humus’ta düzenlenen karnaval büyük ilgi gördü. (17 Ağustos)

Hindistan: Nepal, Hindu Tanrısı Krishna’nın doğum yıl dönümü için düzenlenen Krishna Janmashtami festivalini kutluyor. (19 Ağustos)

Uluslararası ilişkiler ve stratejiler

Estonya:  Başbakan Kaja Kallas’ın kamu düzeni için risk teşkil ettiğini belirtmesi üzerine ülkenin Rusça konuşulan sınır kentindeki Sovyet anıtı kaldırıldı. (16 Ağustos)

Finlandiya: Rus vatandaşlarına verdiği vize sayısını yüzde 90 azaltma kararı aldı. (17 Ağustos)

NATO-Sırbistan-Kosova: NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Sırbistan ve Kosova’ya gerginliği tırmandırmama çağrısı yaparak, “istikrarı korumak için NATO’nun müdahaleye hazır olduğunu” bir kez daha yineledi. (17 Ağustos)

Rusya: Rusya ve Ukrayna Savaşı nedeniyle Rusya’dan çekildiğini açıklayan küresel firmaların yeri millilerle dolduruluyor. Mc’Donald’stan sonra ünlü kahve zinciri Starbucks’ın yerine de yenisi açıldı. ABD’li zincirin Rusya’daki haklarını satın alan rapçi Timati ve arkadaşı Anton Pinsky, ‘Stars Coffe’ ismiyle Rusya’da faaliyetlerine başladı. İlk işleri de logoyu değiştirmek oldu. Starbucks’ın deniz kızı gitti, yerine geleneksel Rus kokoshnik başlığını takan bir kadın geldi. (19 Ağustos)

Rusya – Rus dünyasının ideoloğu olarak adlandırılan, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de görüşlerine başvurduğu Rus siyaset bilimci Alexander Dugin’in kızı Daria Dugina, Moskova yakınlarındaki bir otoyolda seyir halindeyken kullandığı aracın aniden infilak etmesi sonucu feci bir şekilde can verdi. Kullandığı araç babasına aitti.

Aleksandr Dugin, yardımcısı ve basın sekreteri olarak çalışan kızı Darya Dugina ile birlikte cumartesi günü Moskova yakınlarındaki Zaharovo’da gerçekleşen “Gelenek” adlı edebiyat ve müzik festivaline katıldı. Festival programına göre Dugin “Gelenek ve Tarih” konulu bir konferans verdi.  Dönüşte Alexandr Dugin’in de araçta olması gerekiyordu, ancak son anda başka bir araçla seyahat etmeye karar vermiş ve aracını kızına bıraktı. Rusya’nın tanınmış siyaset uzmanı Aleksandr Dugin’in kızı Darya Dugina’nın hayatını kaybetmesiyle ilgili soruşturma başlatıldı.

FSB: Ukrayna

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Daria Dugina’ya düzenlenen suikastin arkasında Ukrayna istihbaratının bulunduğunu ve Ukrayna vatandaşı Natalya Vovk tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı.

FSB Halkla İlişkiler Merkezi’nden yapılan açıklamada, “Acil operasyonel-keşif faaliyetleri sonucunda, Rus gazeteci Daria Dugina suikastı FSB tarafından açıklığa kavuşturulmuştur. Suçun Ukrayna istihbaratı tarafından hazırlandığı ve işlendiği, failin 1979 doğumlu Ukrayna vatandaşı Natalya Vovk olduğu belirlenmiştir” denildi.

Vovk’un 23 Temmuz 2022’de 2010 doğumlu kızı Sofya’yla Rusya’ya geldiğini ve ikilinin suikast günü Dugina’nın onur konuğu olduğu “Traditsiya edebiyat ve müzik festivali”ne gittiğini bildiren FSB, “Dugina’nın direksiyonunda olduğu Toyota Land Cruiser Prado marka araç uzaktan kumandayla infilak ettirildikten sonra Vovk, 21 Ağustos’ta kızıyla Pskov Bölgesi üzerinden Estonya’ya gitti” ifadelerini kullandı. (20-21 Ağustos)

Rusya – ABD: Rusya, Ukrayna’da 100’den fazla paralı savaşçının öldürüldüğünü açıkladı. Bu savaşçılardan 20’sinin ABD vatandaşı olduğu kaydedildi. (20 Ağustos)

Enerji: Almanya’da bir eyaletin başbakanı, enerji krizine yönelik verdiği röportajda duş alıp almadığının sorulması üzerine, daha da iyisini yaptığını savunarak, “Her zaman duş almak zorunda değilsin. Ne de olsa el bezi var, kullanışlı bir buluş” dedi. İsviçre: hükümetin kış mevsiminden itibaren ülkede yaşanmasına büyük ihtimal verilen enerji sıkıntısına yönelik elektrik kesintilerine karşı, halka mum ve odun stoklama tavsiye verildi. (20-21 Ağustos)

Siyaset – Seçimler

Karadağ: Sırp Ortodoks Kilisesi ile temel anlaşma imzalayarak eleştirilerin hedefi haline gelen Dritan Abazovic’in Başbakanlığını yaptığı hükümet, mecliste güvenoyu alamayarak düştü. (20 Ağustos)

error: Content is protected !!