Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Haberler : Haftalık kısa dünya turu

Vita gazette – ABD’den NATO’ya ve AB’ye, Rusya’dan, Çin’e ve Pasifiklere kadar…  Enerjiden silahlanmaya ve açlığa kadar… Kültür ve sanattan tarihe kadar… Doğal afetlerden yeni keşiflere ve teknolojiye kadar… Tarihe kaydedilen önemli  notlar…                                                (5 Haziran-12 Haziran 2022)

Uluslararası İlişkiler ve Stratejiler

ABD-AB-NATO-Rusya-Ukrayna: Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batı ülkelerinin Ukrayna’nın müzakereleri sürdürmesini engellediğini ileri sürerek, “Batı, Ukraynalıların bu sürece devam etmesini yasakladı” dedi. (5 Haziran 2022)

ABD-AB-NATO-Rusya-Ukrayna: Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya uzun menzilli füze gönderme planına ilişkin, “Ne kadar uzun menzilli silah gönderirseniz hattı topraklarımızdan o kadar uzağa iteriz” dedi. (6 Haziran 2022)

ABD-AB-NATO-Rusya-Ukrayna-Sırbistan: Lavrov’a hava sahası engeli: Sırbistan ziyareti iptal edildi. Karadağ, Kuzey Makedonya ve Bulgaristan’ın Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’a hava sahalarını kapattığı belirtildi. (6 Haziran 2022)

ABD-AB-NATO-Rusya-Ukrayna-Sırbistan: Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Sırbistan’a yapacağı ziyaretin 3 ülkenin hava sahasını kapatma kararı sonucu iptal edilmesine ilişkin “Anlamsız bir şey yaşandı. Egemen bir devlet, dış politika yürütme hakkından mahrum bırakıldı. Sırbistan’ın Rusya yönündeki uluslararası faaliyetleri engellendi” dedi. Buna karşılık Sırp mevkidaşını Moskova’ya davet etiklerini belirten Lavrov, “Bu gibi yöntemlerle kimse Rusya – Sırbistan ilişkilerini bozamayacak. (6 Haziran 2022)

ABD-AB-NATO-Rusya-Ukrayna- Roman Abramovich: ABD Adalet Bakanlığının, Rus milyarder Roman Abramovich’in ABD menşeli iki uçağının Rusya’ya izinsiz olarak uçtuğu için el koyma izni aldığı bildirildi. (6 Haziran 2022)

İngiltere – Boris Johnson : İngiltere Başbakanı Boris Johnson, parti içi güvenoyunu 148’e karşı 211 oyla kazandı. Johnson oyunu kaybederse başbakanlıktan istifa etmesi gerekecekti. (6 Haziran 2022)

Silahlanma -Norveç – Ukrayna: Norveç, Ukrayna’ya destek amaçlı 22 adet kundağı motorlu obüs (havan topu) gönderildiğini açıkladı. obüslerle birlikte donanım, yedek parça ve mühimmat bağışlanacağı ifade edilerek Norveç askerlerinin Almanya’da Ukrayna askerlerini obüslerin kullanımı konusunda eğittiği belirtildi. (8 Haziran 2022)

ABD-AB-NATO-Rusya-Ukrayna-Polonya: Polonya Cumhurbaşkanı Andrej Duda, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz’ün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmeleri ve Rusya’nın küçük düşürülmemesi yönündeki çağrıya tepki göstererek, “İkinci Dünya Savaşı sırasında Adolf Hitler ile böyle konuşan var mıydı?” dedi. (09 Haziran 2022)

ABD-AB-NATO-Rusya-Ukrayna-Arnavutluk: Arnavutluk, Rusya ile savaşan Ukrayna’ya 1 milyon avro değerinde yardımda bulunacağını açıkladı. (10 Haziran 2022)

ABD-AB-NATO-Rusya-Ukrayna-Finlandiya: Finlandiya, Rusya ile olan sınırına tel örgü çekmeye karar verdi. (10 Haziran 2022)

ABD-Çin-Pasifik: Avustralya ve Yeni Zelanda, Pasifik’te Çin’e karşı işbirliği yaptıklarının mesajını verdi. (10 Haziran 2022)

AB-Ukrayna’nın üyeliği: AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Ukrayna’nın AB aday statüsüne ilişkin görüşmeler önümüzdeki hafta içinde sonuçlandırılacak” dedi.(11 Haziran 2022)

ABD-AB-NATO-Rusya-Ukrayna-Vatandaşlık: Rusya, kontrolü altına aldığı Ukrayna’nın Herson ve Zaporijiya bölgelerinde yaşayanlara vatandaşlık vermeye başladı.(11 Haziran 2022)

ABD – Çin: Çin Savunma Bakanı Vey Fınghı, ABD’nin Asya-Pasifik bölgesinde Çin’i çevrelemek üzere çatışma ve cepheleşme yaratmayı amaçladığını, bunun için “çok taraflılık” görüntüsü altında küçük özel bir grup oluşturmaya çalıştığını bildirdi.(12 Haziran 2022)

ABD-AB-NATO-Rusya-Ukrayna-McDonald:  Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rusya’da faaliyetlerini durduran ve 850 restoranı Rus iş adamı Alexander Govor tarafından satın alınan McDonald’s restoranlarının yerine ‘yerlisi’ geldi. Vkusno & tochka (Lezzetli ve Hepsi Bu) adıyla açılan restoranın önünde Pazar günü kuyruklar oluştu. (12 Haziran 2022)

Fransa – Seçimler: Fransa’da halk genel seçimin ilk turu için sandık başına gitti. Yaklaşık 48,7 milyon seçmenin bulunduğu Fransa’da halk, Ulusal Mecliste görev yapacak 577 milletvekilini belirlemek için sandık başına gitti. Macron’u destekleyen merkez partiler koalisyonu seçimi, sol blok partilerinin az fark önünde tamamladı. Macron’u destekleyen merkez sağ eğilimli 3 parti ilk turda, sol blok partilerini sadece 21 bin 442 oyla geçti. Macron’u destekleyen koalisyon ilk turda yüzde 25,75 oy elde etti. “Halkçı, Ekolojik ve Sosyal Yeni Birlik” adı altında seçimlere katılan sol blok ise yüzde 25,66 oy aldı. (12 Haziran 2022)

Cezayir – İspanya: Cezayir, Batı Sahra sorununda politikasını Fas’tan yana değiştiren İspanya ile 20 yıllık geçmişi olan dostluk ve iyi komşuluk anlaşmasının “ivedilikle askıya alınması”  kararıyla bağlantılı olarak bu ülkeyle olan dış ticaretini de dondurduğunu duyurdu. (9 Haziran 2022)

Kongo Demokratik Cumhuriyeti: Uganda sınırındaki Ituri eyaletine bağlı Irumu bölgesinde bir köye gece saatlerinde saldırı düzenlendi. Saldırıda 18 kişi hayatını kaybetti. (6 Haziran 2022)

Dominik Cumhuriyeti – Siyasi cinayet: Çevre Bakanı Orlando Jorge Mera, ofisinde düzenlenen silahlı saldırıda ağır yaralandı. Mera yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı. (6 Haziran 2022)

Kenya – Seçim yolsuzluğu : Kenya’da 9 Ağustos’ta yapılacak devlet başkanlığı seçimi öncesinde kayıtlı seçmenlerden yaklaşık 246 bin 465 kişinin ölmüş olduğu, 226 bin 143 kişinin farklı kimlik kartıyla kayıt olduğu, 481 bin 711 kişinin de mükerrer kayıt yaptıkları tespit edildi. (9 Haziran 2022)

Venezuela – Venezuela’da kendini devlet başkanı ilan eden Juan Guaido saldırıya uğradı. Bir dönem ABD’nin ülke lideri olarak kabul ettiği  Juan Guaido, Venezulalılarla yaptığı buluşmasında linçten kurtuldu. Guaido hızlıca arabasına binip uzaklaştı.  (12 Haziran 2022)

Sağlık

Koronovirüs – İsveç: İsveç’te kemirgenler arasında yayılan yeni bir koronavirüs tespit edildi. Science Alert’ta yer alan habere göre, İsveç’teki kırmızı sırtlı farelerde (Myodes glareolus) yeni bir tür Koronavirüs bulundu. (6 Haziran 2022)

Salmonella bakterisi-Ferrero: Şirketin Belçika ve Lüksemburg’daki 6 merkezine polis baskını yapıldı. İtalya merkezli çikolata üreticisi Ferrero’nun Arlon’daki fabrikasında ortaya çıkan salmonella bakterisiyle ilgili soruşturma kapsamında, Belçika ve Lüksemburg’da şirkete ait 6 merkeze baskın düzenlendi. (9 Haziran 2022)

Maymun Çiçeği – Polonya: Brezilya ve Yunanistan’ın ardından son olarak Polonya’da da maymun çiçeği vakası tespit edildi.(10 Haziran 2022)

BM  

Gıda krizi uyarısı: BM, dünyanın, Ukrayna savaşı nedeniyle şimdiye kadarki en ciddi gıda, enerji ve ekonomik krizin eşiğinde olduğu uyarısında bulundu. Merkezleri Roma’da bulunan FAO ve WFP’nin ortak yazılı açıklamasında, savaş, aşırı hava koşulları, ekonomik şoklar, (Covid-19 salgınının kalıcı etkileri ile Ukrayna’daki savaşın, milyonlarca insanı açlığa ve yoksulluğa ittiği, gıda ve yakıt fiyatlarındaki artışın da ülkeleri istikrarsızlığa götürdüğü belirtildi. (8 Haziran 2022)

Açlık uyarısı: BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (UNOCHA), Etiyopya, Kenya ve Somali’de en az 18,4 milyon kişinin yüksek düzeyde gıda güvensizliği ve artan yetersiz beslenmeyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu. “12 Haziran 2022)

Hukuk

Google – Avustralya : Avustralya’da mahkeme, eski bir siyasi yetkiliyi karalamaya yönelik yayınları nedeniyle Google’a 515 bin ABD doları ceza kesti. Yeni Güney Galler eyaletinin eski Başbakan Yardımcısı John Barilaro, Youtube platformu üzerinden hakkında yayınlanan videolar nedeniyle Google’a açtığı davayı kazandı. (6 Haziran 2022)

Bilim ve Teknoloji

Vietnam – İlk şeffaf denizaltı: Dünyanın ilk şeffaf denizaltı aracı Vietnam’da turistlerle buluştu: Vietnam’daki bir tatil köyü, turizmin anlayışını Güney Çin Denizi’nin masmavi derinliklerine taşıdı. Nha Trang şehrinin açıklarındaki Hon Tre Adası’ndaki Vinpearl kompleksindeki tatilciler, artık devasa panoramik pencerelere sahip klimalı 24 kişilik bir denizaltıda okyanusun derinliklerindeki gizemi keşfedebiliyorlar. DeepView 24 olarak adlandırılan denizaltı, 100 metre derinliğe kadar inebiliyor. (6 Haziran 2022)

Avustralya – Plastik yiyen solucanlar: Plastik yiyen süper solucanlar geri dönüşüm için umut olabilir mi? Avustralyalı bilim insanları, plastik yemeyi seven bir solucan türünün geri dönüşüm alanında çığır açabileceğini söylüyor. (10 Haziran 2022)

Japonya- robot deriyle kaplandı: Japonya’nın Tokyo Üniversitesi’nde bilim insanları, canlı deri ile makineyi birleştirerek kendini iyileştirebilen robotik parmak geliştirdi. Böylece canlı deriye sahip robotlar yaratmanın ilk adımı atılmış oldu. (10 Haziran 2022)

Doğal Felaket 

Filipinler – Yanardağ püskürmesi – : Luzon adasında bulunan Bulusan Yanardağı 17 dakika boyunca yer altı suyu püskürttü. (6 Haziran 2022)

Meksika – Kasırga : Meksika’nın Oaxaca eyaletinde, 29 Mayıs’tan bu yana etkisini sürdüren Agatha Kasırgası nedeniyle 25 kasabada olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi. Ölü sayısı ise 19’a yükseldi. (10 Haziran 2022)

Hollanda – Deprem sonuçları :  Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre deprem korkusu erken ölümlere neden oluyor. Kuzey denizindeki doğalgaz aramaları nedeniyle sürekli küçük çaplı depremlerin yaşandığı Hollanda’nın Groningen eyaletinde, her yıl deprem korkusu ve gerilimine bağlı sorunlar nedeniyle erken ölümlerin yaşandığı ortaya çıktı. Groningen Üniversitesi’nin araştırması, bu sayının yıllık ortalama 16 olduğunu ortaya koydu. (12 Haziran 2022)

Çalışma hayatı:

İngiltere: İngiltere’de 70 şirkette haftada 4 gün çalışmaya yönelik pilot uygulama başladı. İngiltere’de 3300’den fazla işçi, “yeni çalışma düzeni denemesi” kapsamında ücret kaybı olmadan haftada 4 gün çalışmaya başladı. Pilot uygulama altı ay sürecek ve etkileri incelenecek. Denemeye katılan 70 işyeri arasında market, eğitim, işyeri danışmanlığı, konut, cilt bakımı, inşaat, gıda ve dijital pazarlama alanlarında hizmet veren şirketler bulunuyor. (6 Haziran 2022)

Tarih-Kültür-Sanat

Irak-Tarihi eser hırsızlığı: Bağdat Ceza Mahkemesi, antika eseri bavulunda yurtdışına çıkarırken yakalan İngiliz emekli jeolog James Fitton’a 15 yıl hapis cezası verdi. (7 Haziran 2022)

error: Content is protected !!