Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Tehlike sürüyor:

“BA.5 vakaları hızla yayılıyor”

Vita gazette – Tatillere gidiyoruz, tren, otobüs ve uçakları kullanıyoruz. Kalabalıklara karışıyoruz. Maske kullanımı yok denecek kadar az! Bu olgulara BA.5’in çok güçlü nitelikleri eklenince vakalar hem hızla yayılıyor hem de sayıları artıyor…

2 yılı aşkın süredir koronavirüsü ile mücadele eden dünya şimdi de Omicron alt varyantı BA.5 için alarma geçti. Uluslararası uzmanlara ve Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre dünya genelinde vaka sayıları hızla artmaya devam ediyor.  Ve BA.5’in Omicron’un en kötü özelliklerini Delta’yı hatırlatan şiddet potansiyeli ile birleştirdiğini söylüyor. Ve sonunda Dünya Sağlık Örgütü önemli bir duyuru yaptı: “Pandemi sona ermedi:”

Tüm dünya uzun bir süre Korona nedeniyle evlere kapandı. Sosyal hayattan uzak durdu. Daha bulaşıcı ancak daha az öldürücü Omicron varyantından sonra pek çok ülke gevşeme kararı aldı. Şimdi yaz mevsimi de geldi. Toplumun büyük bölümü aşılandım ya da artık bağışıklık kazandık rahatlığıyla kalabalıkların arasına karışmaya başladı. Tatil sezonu olması bu hareketi daha da artırdı. Kalabalıklar halinde seyahat ediyor, kalabalıklar halinde denize giriyor ve kalabalıklar arasında restoranlarda, bar ve kafelerde oturuyoruz. Ama şunu herkesin bilmesi gerekiyor: Bin canlı virüs bir kez daha kendisini gösterdi. BA.5 öncekilere oranla çok daha yüksek, güçlü ve hızlı bulaşma yeteneğine sahip bir virüs. Yani yolda, virüs taşıyıcının yanından geçmemiz bile virüsü kapmamız için yeterli oluyor. İkincisi daha önce hastalık geçirmiş olmamız ya da aşılarımızın tam olması bir anlam ifade etmiyor. Yeniden hasta olabiliyoruz. BA.5’in  hızla yayılan ama daha az öldürücü bir virüs olduğu söyleniyor.

Ama iki yeni araştırmaya göre, aynı zamanda, geçen yaz ve sonbaharda ABD’yi vuran Delta varyantını anımsatan akciğerleri etkileme eğilimini de taşıyor. Covid, Delta durumunda, COVID akciğerlerde birikme ve akciğerleri etkileme eğilimindeydi ve potansiyel olarak daha ciddi hastalığa neden oldu. Yakın zamana kadar, Omicron üst solunum yollarında birikme eğilimindeydi ve bu da daha çok soğuk algınlığı veya gribe benzer semptomlara neden oluyordu. 10 Haziran’da Yale ve British Medical Journal’a bağlı bir web sitesi olan medRxiv’de yayınlanan bir araştırmaya göre BA.5 farklı. Bu araştırma ve diğerleri bu varyantın “hastalık şiddetinde ve akciğer dokusunda enfeksiyonda potansiyel bir artışla” alt solunum yollarına geri döndüğünü ve bulaşma potansiyelinin arttığını gösteriyor.

Covid’in giderek zayıfladığını düşünebiliriz. Ama bağışıklık gücümüzü, vücudumuzda gelişen hastalıkları, yaşla gelen direnç gücümüzü bilemeyiz. Bu yüzden hem kendimizi hem de riskli, kronik hastalığı olan kişileri ve yakınlarımızı korumaya almalıyız. Öncelikle gerçek anlamda işlevsel koruyuculuğa sahip maskelerimizi kalabalık ortamlarda kullanmamız gerekiyor. İkincisi hatırlatma dozu aşılarını olmamız gerekiyor.

Uzmanlar tarafından BA.5 varyantının belirtileri ise şöyle sıralanıyor: öksürük; burun akıntısı; boğaz ağrısı , yorgunluk; baş ve kas ağrıları.

Bazı durumlarda,  virüs akciğer gibi hayati organlara ulaşmayı başararak ciddi iltihabi durumlara yol açıyor. Ölüm riskinin yüksek olduğu bu durumlar, acil müdahale gerektiriyor.

error: Content is protected !!