Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

torino film festival

Torino Film Festivali kapılarını açtı.

Vita Gazette – Pandemi’ye rağmen İtalya’da kültür, sanat etkinlikleri devam ediyor. Sanal bir programın ardından yeniden kapılarını açan Torino Film Festivali 2021 26 Kasım – 4 Aralık tarihleri ​​arasında tekrar seyirciyle buluşacak. Monica Bellucci, festivalde film kültürüne özgün, evrensel ve zamansız bir şekilde katkıda bulunan sanatçılara her yıl verilen bir ödül olan Stella della Mole Sanatsal Yenilik Ödülü’nü alacak.

Genç yönetmenler ve bağımsız sinemanın ana etkinliği olan Torino Film Festivali başlıyor. Bu yıl 39. düzenlenen festival,  İtalya’nın COVID-19’dan bu yana %100 oturma kapasiteli mekanlarda yapılan ilk festivali olacak. Militan sinemayı, ana akım filmlerle karıştıran festivalde bu yıl 18 uzun metrajlı film, 14 orta boy film, 59 kısa film, 68 dünya prömiyeri, 14 uluslararası prömiyer, 4 Avrupa prömiyeri ve 53 İtalya prömiyeri olmak üzere 181 film yer alıyor. 26 Kasım-4 Aralık arasında sürecek festivalin açılışında 40’tan fazla rock, rap ve pop müziğin yer aldığı animasyonlu müzikal komedi kullanıldı. Torino Film Festivali Sanat Yönetmeni Stefano Francia di Celle bu seçimi, “Sinemalara geri dönmenin bir ilahisi” olarak yorumladı.

Yıllar boyunca Torino, Di Celle’nin “militan” bağımsız sinema dediği şeyi daha çok ana akım ve tür filmleriyle karıştırdı. John Carpenter, Joe Dante ve John Landis gibi tür ustalarının hepsi festivale konuk oldu. Ama en başından beri festivalin asıl görevi gelecek vaat eden gençleri keşfetmek ve onlara görünürlük kazandırmaktı.

Aralarında Matilda De Angelis, Alessandro Gassman, Rocco Papaleo, Sergio Castellitto, Anna Foglietta, Charlotte Gainsbourg, Margherita Bui, Mimmo Calopreste, Enrico Ghezzi’nin yer aldığı pek çok konuk festivale katılıyor. Monica Bellucci de festivalde sinema kültürüne özgün, evrensel ve zamansız bir şekilde katkıda bulunan sanatçılara her yıl verilen ‘Stella della Mole Sanatsal Yenilik Ödülü’nü alacak.

error: Content is protected !!