Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Eurovision Şarkı Yarışması 2022: ilk yarı final

Torino’daki PalaOlimpico’da düzenlenen 66. Eurovision Şarkı Yarışması’nda perde açıldı. Etkinliğe, bu yıl İtalya ev sahipliği yapıyor.

Bu gece, iki yarı finalin ilkinde (ikincisi Perşembe günü yapılacak) Arnavutluk, Letonya, Litvanya, İsviçre, Slovenya, Ukrayna, Bulgaristan, Hollanda, Moldova, Portekiz, Hırvatistan, Danimarka, Avusturya, İzlanda, Yunanistan, Norveç ve Ermenistan’ı temsil eden sanatçılar ve gruplar karşı karşıya geldi. Bu arada İtalya, Fransa, Almanya, İspanya ve Birleşik Krallık, Eurovision’un kurucu ülkeleri olarak finale girerken, İtalya da geçen yılki zaferi nedeniyle etkinliğin organizatörü rolüyle finale kaldı. Jürinin oylaması ve evden takip edeceklerin televizyondan oylanmasının ardından on sanatçı sırayı geçti.

On finalist

Cumartesi akşamı finale kalmaya hak kazanan on ülke: Marius Bear ile İsviçre, Rosa Linn ile Ermenistan, le Systur ile İzlanda, Monika Liu ile Litvanya, Maro ile Portekiz, Subwoolfer ile Norveç, Amanda Georgiadi Tenfjord ile Yunanistan, Kalush Orkestrası ile Ukrayna, Zdob şi Zdub & Frații Advahov ile Moldova ve S10 ile Hollanda

error: Content is protected !!