Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

İngiltere’nin Yeni Başbakanı: Liz Truss

Vita gazette: Dışişleri Bakanı Liz Truss, Muhafazakar Parti’nin yeni lideri ve ülkenin yeni Başbakanı oldu. Truss ilk açıklamasında 3 kere, “Bir muhafazakar olarak kazandım ve muhafazakar biri gibi davranacağım” dedi.

Eski Başbakan Boris Johnson, skandalların ardından Temmuz ayında istifa etmek zorunda kalmıştı. İngiltere’nin 3. kadın Başbakanı olan Truss, beklendiği gibi, üyelerin posta oylamasıyla kararlaştırılan son turda, Hintli eski Maliye Bakanı Rishi Sunak’ı açık bir farkla mağlup etti. Sunak’ın 60.399’una karşı Truss, son haftalarda yaklaşık 172.000 Muhafazakar militanın kullandığı oyların 81.326’sını aldı.

Truss, ilk konuşmasında Brexit’i gerçekleştiren ve Putin’e karış çıkan Boris Johnson’a saygılarına sundu. Özellikle enerji ve ulusal sağlık hizmeti konusunda çözüm getireceğini söyledi. Truss Pazar günü BBC’ye yaptığı açıklamada, başbakan olması halinde bir hafta içinde enerji krizine çözüm bulmaya yönelik bir planı kamuoyuna açıklama sözü vermişti.

Şu ana kadar görevde kalan Boris Johnson’ın yarın Kraliçe Elizabeth’e istifasını sunmasıyla süreç başlayacak.  Daha sonra kraliçe Winston Churchill’in 1952 yılında Downing Street numara 10’da kiracı olmasıyla başlayan iktidar evinin, 15 numaralı başbakanını hükümeti başlatması için davet edecek.  Her İki toplantı, II. Elizabeth’in İskoç Balmoral konutunda (Majestelerinin geleneksel olarak yaz sonunu Ağustos ve Eylül ayları arasında geçirdiği) tahtta oturmasından bu yana ilk kez gerçekleşecek.

Ayrıca yarın Truss, hükümetin en önemli bakanlık başlıklarından ekibini oluşturmaya başlayacak; Daha sonra Çarşamba günkü Avam Kamarası’nda – bir aydan uzun bir yaz tatilinin ardından bugünden itibaren yeniden açıldı – Parlamento’da konuşmasını yapacak.  

error: Content is protected !!