Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Aşırı sıcaklık Garda’yı da etkiledi

Vita gazette – Tüm Avrupa’yı etkileyen aşırı sıcaklıklar, bir Akdeniz ülkesi olan İtalya’da da etkili olmaya devam ediyor. Po Nehri’nden sonra şimdi de Garda Gölü’nde aşırı sıcaklık ve kuraklığın etkileri görülmeye başladı.

Kuzey İtalya, iklim değişikliğine bağlı tarihi bir kuraklık yaşıyor, yükselen sıcaklıkların yanı sıra neredeyse hiç yağış ve kar erimesi yok. Garda Gölü, şimdiye kadar kaydedilen en düşük seviyesine kadar küçüldü, su altı kayalarını ortaya çıkardı ve su sıcaklığı Karayipler’de görülen seviyelere ulaştı. İtalya’nın tarımsal ve endüstriyel merkezinden geçen Po gibi hayati nehirler, aşırı koşullarda neredeyse kurudu ve gıda üretimini önemli ölçüde etkiledi. İtalya’nın en uzun nehri olan Po’daki kurak koşullar, İtalya’nın gıdasının %40’ını üreten bölgedeki çiftçilere şimdiden milyarlarca avro zarar verdi.

Uzmanların 500 yılın en kötü kuraklığını yaşadığı konusunda uyardığı İtalya, Avrupa’da yalnız değil. İspanya, Almanya, Portekiz, Fransa, Hollanda ve Birleşik Krallık da dahil olmak üzere birçok Avrupa ülkesi bu yaz benzeri görülmemiş kuraklıklara katlanıyor, iklim değişikliği çiftçilere zarar veriyor ve yetkilileri acil durum önlemleri almaya teşvik ediyor.

error: Content is protected !!