Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Siyah İpek Laleler Roma’da

Vita gazette – Uluslararası Kısa Film Festivali TULIPANI DI SETA NERA (Siyah İpek Laleler)’in 15.’si başladı. Festivalin açılışı Türk yönetmen Ali Atay’ın “Ölümlü Dünya” filmiyle yapıldı. Roma’da Piazza della Repubblica’da bulunan The Space Cinema Moderno’da gerçekleşen, savaşla sosyal sorunlar arasında geçen kısa filmler festivali 5 Mayıs Perşembe ile 8 Mayıs Pazar tarihleri ​​arasında Roma’da gerçekleşiyor.

Toplumsal dokuyu ve iç dünyamızı yeniden inşa etmenin temel bir aracı olan sinema, peş peşe düzenlenen etkinliklerle, “kişilere kendini sorgulama, birbirini tanıma ve gördüğü görüntülerle kendini kıyaslama imkanı vermeyi” sürdürüyor. Bunlardan biri de Roma’da düzenlenen TULIPANI DI SETA NERA Kısa Film Festivali. Roma’nın tarihi kent merkezinde, Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan The Space Cinema Moderno’da gerçekleşen festival süresince savaş ve sosyal sorunlara mercek tutan filmler ekrana yansırken, çeşitli söyleşilerle izleyici unutulmaz sinema yolculuklarına çıkacak.

3 gün boyunca, her gün saat 15.00’ten itibaren farklı bölümlerde finale kalan eserlerin kahramanlarına ve yazarlarına ödüller verilecek. Katılımcılara açık tartışmalar yapılacak.  Festivalde son zamanlarda sayısı artan Beyaz ölüme yer verilecek. Ardından, “nefret edenler” teması işlenecek.   Rai Cinema ve Rai per il Sociale işbirliğiyle tanıtılan Rai Cinema Channel Smile Ödülü çalışmaları ödüllendiren kurumlar arasınd ayer alıyor.

Sosyal tanıtım derneği “Università Cerca Lavoro” tarafından, Paola Tassone’nin bir fikrine dayalı olarak oluşturulan Festival, çeşitlilik, kırılganlık ve her insanın benzersizliği hikayesini temsil eden İtalya’dan ve yurtdışından yazarların çalışmalarını tanıtıyor. Bunlar arasında ekoloji, haklar ve ötekileştirmeye karşı verilen mücadelelere öncelik veriliyor. Ana misyonu, “Yeni bir dayanışma toplumu, en zayıfları desteklemek, ve çevreye saygı duymayı öğrenen duyarlı ve entegre bir topluluk yaratmak olan festivalin  kurumsal ve kültürel ortakları Kültür Bakanlığı, Ekolojik Geçiş Bakanlığı, Lazio Bölgesi, Rai Cinema Channel ve Rai per il Sociale, Roma Lazio Film Komisyonu, ANAC, Order of Psychology of Lazio, ANMIL, ASVIS, ENIT. , ENS, INAIL ve Univerde Vakfı olarak sıralanıyor.

error: Content is protected !!