Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Venedik’te Tarihi Regata

Vita gazette – Venedik, Korona öncesi günlerine geri döndü.  Kentte gerçekleşen en eski etkinliklerden biri olan ve bu yıl Venedik’in 1600 yılı kutlamaları için özel bir önem taşıyan tarihi yelken yarışı, şehrin sakinlerini ve izleyenleri masallar ülkesine taşıdı.

İtalya’nın su kanallarıyla ünlü şehri Venedik’te on üçüncü yüzyıldan beri her yıl Eylül ayının ilk Pazar günü düzenlenen tarihi yarış Regatta’yı izlemek için binlerce kişi Büyük Kanal’a akın etti. Yarış, Doge ve eski dükün eşi Dogaressa ile başladı. Müsabakaların başlamasından önce gerçekleşen geçit töreni her yıl olduğu gibi renkli görüntülere sahne oldu.

Tarihsel Regatta’nın tarihi yarışları iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde tarihi gondollar (Gondolini) yarışırken, diğer bölümde kürek yarışmaları yapılıyor. Tarihi yarışmalar, 1489’da tahtı şehre vermek için Venedik’e gelen Kıbrıs kralının eşi Kraliçe Caterina Cornaro’nun anısına düzenleniyor. Dört farklı takımın 15. yüzyıl Venedik kıyafetleri giydiği, tarihi ve aynı yüzyıldan kalma kayıklarla kıyasıya mücadele ettiği yarışlar, her yıl Eylül ayının ilk Pazar günü meraklılarını kente çekiyor.

error: Content is protected !!