Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Güle güle 2021…

Vita gazette’ye göre 2021’in önemli olayları

Vita gazette – Şüphesiz bu yıl, Covid’in, aşılara koşuşturmanın, yeşil geçişlerin, tamponların, maskelerin, krizlerle toparlanan ekonominin damgasını vurduğu bir yıldı. Ama aynı zamanda sportif başarıların, akademik başarıların, iklim değişikliğine karşı sürekli mücadelenin yılıydı. İşte dünya haberlerinin bir yılı: küresel iklim krizinden Corona’ya ve uzay yolculuğuna uzanan kısa bir rapor…

1.İklim Krizi

Bu yıl İklim Krizi’nin etkilerini tüm dünya çok yakından hissetti. Gezegenimizin her yerinde çıkan yangınlarla, sıcak hava dalgalarıyla ve sel felaketleriyle dünyanın sonunun gelmekte olduğunu görmeye başladık.

Ünlü bilim dergisi Nature, artan yangınlar sebebiyle her geçen gün alanı daralan Amazon ormanlarının emdiğinden daha fazla karbondioksit saldığını açıkladı. Amazon’un bir kısmının yangınlar olmasa bile karbon yaydığının keşfinin özellikle endişe verici olduğunu söyleyen bilim insanları, bunun her yıl artan ormansızlaşmanın ve yangınların sonucu olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler de Eylül ayındaki raporunda küresel ısınmanın felakete doğru ilerlediğini açıkladı. BM İklim değişikliği toplantısı 1-12 Kasım tarihleri arasında İskoçya’nın Glasgow şehrinde düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı düzenlendi.

120’den fazla ülke, ormansızlaşmayı durdurmak için birlikte çalışmayı taahhüt etti. Aynı zamanda ormanların korunması, iyileştirilmesi ve sürdürülebilirliği için 2021-2025 yılları arasında iklim finansmanı için toplu olarak 12 milyar ABD doları destek sağlanacağı duyuruldu.

2. Korona ve insan

Yaklaşık iki yıldır dünya gündeminin ilk sıralarında yer alan Corona pandemisi bu yıl da ilk sırayı bırakmadı. Dünyamızı tüketen insanoğlunun, maskelerin ve aşıların ardında bir hayata sığınması bu yıl da sürdü.

Dünya Sağlık Örgütü, şimdiye kadar B.1.1.529 olarak anılan, Güney Afrika’da tanımlanan yeni varyanta  Omicron derken, ‘endişeli’ kategorisinde tanımladı.

Corona pandemisi biter mi? Evrendeki hayatı paylaşan canlılar içinde, ‘düşünce yeteneğiyle’ öne çıkan insan türüne bağlı…

3. Uzay yolculukları

Çin Uzay İstasyonu’nun çekirdek modülünü uzaya taşıyan, ancak kontrolden çıkan 21 tonluk Çin roketi Hint Okyanusu’na düştü.

İçerisinde dört uzay turisti bulunan astronotsuz uzay aracı yolculuğa çıktı. Dünya çevresinde üç gün süren gezi, uzay turizminin öncüsü oldu.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, ‘Perseverance’ adlı keşif aracının yaklaşık 7 aylık yolculuğun ardından Mars yüzeyine başarılı şekilde indiğini duyurdu.

Dünyanın en büyük ve en güçlü uzay teleskobu olan James Webb, evrenin ilk yıldızlarına ışık tutma ve kozmosu yaşam izleri için araştırma göreviyle dünyadan ayrıldı.

4. Siyaset

ABD’de 3 Kasım 2020’de yapılan seçimleri, Donald Trump’a karşı kazanan Joe Biden, ülkenin 46. Başkanı, Kamala Harris de Başkan Yardımcısı oldu..

6 Ocak 2021’de, ABD Kongresinde Seçiciler Kurulu oylarının sayıldığı ve 3 Kasım 2020’deki başkanlık seçimlerinin sonuçlarının resmileştiği Kongre oturumu sonrasında Başkan Donald Trump taraftarları, polis barikatını aşıp Kongre binasına girdi. ABD Kongresi, savaş hali dışında ilk kez böyle bir işgalle karşı karşıya kalırken, olaylar sebebiyle 5 kişi hayatını kaybetti.

Almanya’da 16 Yıllık Angela Merkel Dönemi Sona Erdi. Merkel, son seçimlere aday olarak katılmamıştı. Avrupa Birliği’nin en uzun süre görevde kalan lideriydi. Merkel sonrası Almanya’nın yeni başbakanı sosyal demokrat Olaf Scholz oldu.

 

Taliban yönetimde: ABD,  20 yılın ardından Afganistan’dan çekildi. Ve Taliban yönetimi eline aldı.

Sudan’da darbe: Sudan’da 25 Ekim sabahı ordu, hükümete askeri müdahale gerçekleştirdi. Başbakan Abdullah Hamduk’un gözaltına alınmasıyla başlayan süreç 27 gün sürdü.  21 Kasım’da Egemenlik Konseyi Başkanı Burhan ile Başbakan Hamduk arasında yönetim krizini sona erdirmesi beklenen 14 maddelik siyasi anlaşma imzalandı. Asker yürütmenin işlerine karışmama ve daha önce verilen taahhütlere bağlılık mesajı verdi. Devrik Başbakan Hamduk görevine iade edildi ve teknokrat hükümeti kurmakla görevlendirildi.

Myanmar darbesi:  Myanmar’da Devlet Konseyi Başkanı ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii’nin lideri olduğu Ulusal Demokrasi Birliği hükümeti, ordunun yönetime el koymasıyla devrildi. Devlet Başkanı Win Myint, Devlet Konseyi Başkanı ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii ile partinin diğer yöneticileri gözaltına alındı. Bundan  birkaç saat sonra ordu yönetime el koyduğunu açıklamış ve ülkede bir yıllığına olağanüstü hal (OHAL) ilan etmişti.

Afrika ülkesi Çad’da Cumhurbaşkanı İdris Deby’nin isyancılarla cephe hattında çıkan çatışmada yaralandıktan sonra hayatını kaybetti. Afrika’nın en uzun süre iktidarda kalan liderlerinden biri olan Deby, 11 Nisan’da yapılan seçimlerde ilk sonuçlara göre oyların yüzde 80’e yakınını alarak altıncı kez Cumhurbaşkanı seçilmişti. İdris Deby, partisi Ulusal Kurtuluş Hareketi ile 1990’dan bu yana ülkeyi yönetiyordu.

Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moïse, evine gece saatlerinde giren kimliği belirsiz saldırganlar tarafından vurularak öldürüldü.

Aukus Paktı: Birleşik Krallık, ABD ve Avustralya, Hint-Pasifik’te güvenlik ve istikrarı korumak amacıyla yeni bir üçlü savunma ortaklığı  kurdu. Anlaşma, aralarında denizaltı tedarik anlaşması olan Fransa ve Avustralya arasında krize neden oldu.

Çin, çift başına izin verilen maksimum çocuk sayısını ikiden üçe çıkarmaya karar verdi.

5. Ekonomi

Brexit: Ticaret ve işbirliğine ilişkin AB-İngiltere ortaklık anlaşması yürürlüğe girdi. Londra, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana geçirdiği en büyük ekonomik değişimle Avrupa tek pazarından ayrılmış oldu.

AB: Avrupa Parlamentosu, koronavirüs pandemisinin tetiklediği ekonomik krizi dengelemeye yönelik Avrupa aracı  “İyileşme ve dayanıklılık paketi”ni genel kurul toplantısında  onayladı.

Ekonomist dergisi  “İtalya, uluslararası alanda saygın ve yetkin bir başbakan Mario Draghi ile değişti. Ve bir yıl öncesinden iyi durumda olduğu inkar edilemez” cümleleriyle İtalya’yı yılın ülkesi seçti. 

6. Hukuk

Fransa: Paris mahkemesi eski Fransa cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’yi yolsuzluk ve kaçakçılıktan suçlu buldu. İkisi şartlı tahliye ve birisi hapis olmak üzere, 3 yıl hapis cezasına çarptırdı. 

Eski polis memuru Derek Chauvin, Afro-Amerikan George Floyd’u öldürmekten  suçlu bulundu. Jüri, beklenenden önce, on saat süren bir müzakereden sonra görüşünü açıkladı.  Minneapolis’te kararı bekleyen kalabalık  sevinçten  gözyaşlarına boğuldu.

7. Spor

Futbol: İtalya Avrupa şampiyonu. İtalya milli takımı, İngiltere’yi Londra’da penaltılarla yenerek Avrupa futbol şampiyonasını kazandı.

Kadın voleybolu: İtalya Sırbistan’ı yenerek Avrupa şampiyonu oldu.

error: Content is protected !!