Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

İtalya üzerinden Avrupa’ya uyarı:

“Avrupa yeni bir tehlikenin eşiğinde duruyor”

Vita gazette – Çin’in Global Times gazetesi, İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin olası istifasının sadece ülkedeki ekonomik sorunlarla ilgili değil, mevcut iktidarın Rusya karşıtı duruşuyla da ilgili olabileceğini ileri sürdü. İtalya’da yaşanan hükümet krizinin diğer ülkelere de sıçrayabileceğine dikkat çekilen yazıda “Avrupa yeni bir tehlikenin eşiğinde duruyor. Durum kötüleşirse bölge ülkelerini birleştiren entegrasyon vizyonu başarısız olur. Daha da kötüsü kıta çatışmalara sürüklenebilir” denildi.

“İtalya’ya krizi Rusya karşıtlığı getirdi”

Global Times, İtalya yönetiminin Rusya ile ticareti sistematik olarak azalttığını ve doğalgaz ithalatına kısıtlama getirdiğini anımsatarak bunun ülkedeki krizi kışkırttığını ve enflasyona yol açtığını yazdı. Ve İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin olası istifasının sadece ülkedeki ekonomik sorunlarla ilgili değil, mevcut iktidarın Rusya karşıtı duruşuyla ilgili olabileceğini kaydetti.

“Kriz diğer ülkelere de sıçrayabilir”

Global Times, benzer durumun, Rusya’dan enerji kaynaklarına ambargo uygulayan diğer Avrupa ülkelerinde de oluştuğuna dikkat çekti. Ve İtalya’daki hükümet krizinin büyük ihtimalle diğer ülkelere de sıçrayabileceği belirtildi. Avrupa ülkelerinin, ABD’nin politikasına boyun eğerek kendi ulusal çıkarlarına zarar verdiklerine dikkat çeken gazete, bu ülkelere çatışmalara sürüklenebileceği veya hükümetlerin dağılmasına varan büyük siyasi krizler yaşayabileceği konusunda uyarıda bulundu. Yazıda, “Avrupa ülkeleri, ABD’nin politikasına itaat etmeye devam ederse liderleri, bunun sonuçlarına hazır olmalı” ifadesine yer verildi.

“Kıta çatışmalara sürüklenebilir!”

Avrupa Birliği’ne (AB) entegrasyon projesinin, ABD’nin global stratejisinin bir aracı haline geldiği yazan Çinli gazete, ulusal odaklı güçlerin bunun farkında olduğunu belirterek şu yorumda bulundu: “Avrupa yeni bir tehlikenin eşiğinde duruyor. Durum kötüleşirse bölge ülkelerini birleştiren entegrasyon vizyonu başarısız olur. Daha da kötüsü kıta çatışmalara sürüklenebilir.”

error: Content is protected !!