Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Cannes Film Festivali 2022:

Altın Palmiye’yi Ruben Östlund’un “Hüzün Üçgeni” kazandı

Vita gazette – 75. Cannes Film Festivali bu gece, tüm ödüllerin verildiği kapanış töreniyle sona erdi: Zafer, 2017’de Altın Palmiye’yi kazanmış olan  İsveçli yönetmen Ruben Östlund’un Hüzün Üçgeni isimli filmin oldu. “The Square” ile daha önce de ödül alan yönetmenler kulübüne katıldı (Dardenne kardeşler, Ken Loach veFrancis Ford Coppola dahil). İtalya, jüri ödülüne layık görülen “Eight Mountains” ile gururlandı.

Her festivalde “Daha iyi bir dünya ve insan olabilme üzerine” mesajlar veren filmler izliyor ve ödüllendiriyoruz. Bu yüzden biten herk renkli festival hem hüznü hem de umudu içinde barındırır. Çünkü dünyayı yönetenlerin ve kötü yanlarını kullanmayı tercih edenlerin de bu filmleri izlemelerini ve örnek almalarını bekleriz. Tehlikeli günlere sürüklendiğimiz bu dönemde hem hüzün hem de umut daha yoğundu. Güç ve kâr stratejileri arasında yok edilen Rus sanatçıların “sanki savaşı onlar başlatıyormuş gibi!” festivale katılamaması. Ve savaşı başlatanlardan birinin açılış konuşması yapması…

Bu yıl tüm çelişkilerin ortada olduğu bir festival sona ererken, ödülü kim alacak sorusu daha da anlamsızlaşıyor. Sanata ve kazananlara olan saygımızdan hepsini listeliyoruz…

Topluma tutulan ayna

Ruben Östlund, topluma tuttuğu ayna gösterisi sırasında 8 dakika alkışlanınca ödül işaretlerini vermişti. Yorumcular o andan itibaren en iyi film ya da senaryo ödülünü kazanacağını söylemeye başlamıştı… Beklendiği gibi oldu.

Film, büyük ölçüde bir yatta geçen ve tekrarlanan yakıcı hileler ve alaycı icatlarla dolu, kıyamet tonlarında patlayıcı ve paradoksal bir politik ve sosyal hiciv içeriyor. Zenginler için düzenlenen gemi yolculuğuna çıkan kahramanların karşılaştıkları felaketler sonucu tepkileri etkileyicidir

Grand Prix: ilişkilere gitti

Bu yıl kazananlar arasında, Belçikalı Lukas Dhont’un Close ve Fransız yönetmen Claire Denis’in Stars at Noon da yer aldı. La Palma’dan sonra ikinci en önemli ödül olan Grand Prix’e layık görüldüler.

İlki, Léo ve Rémi adlı on üç yaşındaki iki erkek çocuk arasındaki, aniden kesintiye uğrayan yoğun arkadaşlığın hikayesini anlatıyor. İkincisi ise güçlü bir gerilim ikliminde Nikaragua’da mahsur kalan Tish adında Amerikalı bir gazeteciyi canlandırıyor. Tish, Kosta Rika’ya kaçana kadar ateşli ve çalkantılı bir tutku kurduğu İngiliz bir işadamı ile temasa geçer.

En iyi yönetmen

En iyi yönetmen, Decision to Leave için ile Güney Koreli yönetmen Park Chan-wook’a gitti. Cinayet şüphesiyle araştırdığı bir kadına aşık olan bir dedektif üzerine bir gerilim filmi.

En iyi senaryo

En iyi senaryo Mısır asıllı İsveçli yönetmen Tarik Saleh’e “Cennetten Çocuk” için gitti, Senaryo, Kahire’nin büyük bir imamının amansız bir veraset mücadelesine yol açan ölümünün öyküsünü anlatıyor

En İyi Kadın ve Erkek Oyuncu

En iyi kadın oyuncu ödülünü, Holly Spider’deki rolüyle İranlı Zahra Amir Ebrahim kazandı. Ebrahim filmde, seri fahişe cinayetleri işleyen bir katilin izini süren araştırmacı gazeteciyi canlandırıyor. En iyi erkek oyuncu ödülü ise Parazit filminin oyuncularından Song Kang-ho’ya gitti. Japon usta Hirokazu’nun Broker’ı, ebeveynlerin çocuklarını terk etmek için kullandıkları bebek kutuları fenomeni aracılığıyla, sevdiği aile temasına geri döndüğü bir ihale yol filmi.

Jüri ödülü

Paolo Cognetti’nin romanının uyarlamasına Luca Marinelli ve Alessandro Borghi ile imza atan Belçikalı yönetmenler Felix van Groeningen ve Charlotte Vandermeersch’in The Eight Mountains’da jüri ödülü alması İtalya’yı gururlandıran bir ödül oldu.

  1. yıl özel ödülü

Cannes palmarès’in müdavimi Belçikalı yazarlar Jean-Pierre ve Luc Dardenne, daha iyi bir yaşam için Belçika’ya seyahat eden ama ayakta kalabilmek için binlerce zorlukla mücadele etmek zorunda kalan Tori ve Lokita için özel bir 75. yıl dönümü ödülüne layık görüldüler.

  1. Cannes Film Festivali’nin tüm kazananları

Altın Palmiye

 -Triangle of Sadness, Ruben Östlund (İsveç, Almanya, Fransa)

Jüri Özel Grand Prix’si

-Close, Lukas Dhont (Belçika, Fransa, Hollanda)

-Stars at Noon by Claire Denis (Fransa)

En iyi yönetmen

-Park Chan-Wook, Decision to leave (Güney Kore)

En iyi senaryo

Boy from Heaven, Tarik Saleh (İsveç, Fransa, Finlandiya, Danimarka)

En iyi kadın oyuncu

-Zar Amir Ebrahimi, Ali Abbasi’nin Holly Spider (Danimarka, Almanya, İsveç, Fransa)

En iyi erkek oyuncu

-Hirokazu Kore-eda Broker için Song Kang-ho (Güney Kore)

Jüri Ödülü

-Felix van Groeningen ve Charlotte Vandermeersch tarafından yönetilen sekiz dağ (İtalya, Belçika, Fransa)

-EO, Jerzy Skolimowski’nin yönettiği (Polonya, İtalya)

 En iyi ilk çalışma için Camera d’Or

-Gina Gammell tarafından War Pony, Riley Keough (ABD)

  1. baskının özel ödülü

-Tori ve Lokita, Jean-Pierre ve Luc Dardenne (Fransa, Belçika)

error: Content is protected !!