Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Zorunlu Green pass, para cezaları ve kontroller

Digital Green Pass

Vita gazette – İtalya genelinde yürürlüğe giren Yeşil Pasaport zorunluluğunun 1 Eylül’de itibaren okullarda, üniversitelerde ve tren, uçak gemi gibi şehirlerarası seyahatlerde de uygulanması bekleniyor. 

İtalya genelinde yürürlüğe giren Yeşil Pasaport zorunluluğunun 1 Eylül’de itibaren okullarda, üniversitelerde ve tren, uçak gemi gibi şehirlerarası seyahatlerde de uygulanması bekleniyor.  6 Ağustos’tan itibaren restoran, bar, sinema, tiyatro ve müze gibi yerlere girişte yeşil sertifikası aranmaya başladı. Kurallara uymayanlar 400’den 1000 Euro’ya kadar para cezasına çarptırılacak. İhlalin üç farklı günde üç kez tekrarlanması halinde işletmeler 1 ila 10 gün arasında kapanabilecek.

Alınan kararla Green Pass Card’ın kapsamının 1 Eylül’den itibaren daha da genişletileceği ve yeni eğitim-öğretim yılının başında öğretmenler, okul personeli ve üniversite öğrencilerine zorunlu hale getirileceği belirtildi. Green Pass kartını ibraz etmeyen öğretmenlerin beş gün içinde kartı ibraz etmedikleri takdirde çalışamayacakları ve maaş alamayacakları belirtildi. Ayrıca bu tarihten itibaren şehirlerarası tren, uçak, gemi ve otobüs yolcuları için Green Pass Card zorunlu olacak. Geçit belgesi şimdiden İtalya genelinde protestolara yol açarken, Sağlık Bakanı Roberto Speranza önlemin “kapanmaları önleyeceğini ve özgürlüğü koruyacağını” söyledi.

Yeşil Pasaportun Uygulama Alanları

– Herhangi bir işletme tarafından iç mekanda sofrada tüketilmek üzere verilen yemek hizmetleri;

– Halka açık gösteriler, spor etkinlikleri ve yarışmalar;

– Müzeler, diğer kültür enstitüleri ve yerler ve sergiler;

– Yüzme havuzları, yüzme merkezleri, spor salonları, takım sporları, sağlıklı yaşam merkezleri;

– Festivaller ve fuarlar, konferanslar ve kongreler;

– Termal merkezler, tema ve eğlence parkları;

– Kültür merkezleri, sosyal ve eğlence merkezleri, kapalı alan etkinlikleriyle sınırlı ve çocuklara yönelik eğitim merkezleri;

– Oyun odaları, bahis odaları, bingo salonları ve kumarhaneler;

– Halka açık yarışmalar;

1 Eylül’den itibaren yeşil kart uygulamasının okullardan, üniversitelere, öğrencilerden, öğretmenlere kadar genişletilmesi bekleniyor. Aynı zorunluluğun şehirlerarası ulaşım araçlarında da geçerli olacağı belirtiliyor. Bu tarihten itibaren tren, uçak, gemi ve şehirlerarası otobüslerdeki yolcular için de Yeşil Geçiş Kartı zorunlu hale getirilecek. Ülkede uygulanan Yeşil Geçiş Kartı, kişilerin aşılandığını, testlerinin negatif çıktığını veya son altı ay içerisinde Covid-19 geçirip atlattıklarını gösterirken, 12 yaşından küçük çocuklar için geçerlilik taşımıyor.

Geçiş sertifikası, İtalya genelinde protestolara neden oluyor ancak hükümet geri adım atmamakta kararlı görünüyor. Sağlık Bakanı Roberto Speranza, önlemin “kapanmaları önleyeceğini ve özgürlüğü koruyacağını” söyledi.

Ceza ve Yaptırımlar

İhlal durumunda hem işletmeci hem de kullanıcı için 400’den 1000 Euro’ya kadar para cezasına çarptırılabilir. İhlalin üç farklı günde üç kez tekrarlanması halinde tatbikat 1 ila 10 gün arasında kapatılabilir.

Covid-19 yeşil sertifikası zorunluluğu ile erişimin gerekli olduğu hizmet ve faaliyetlerin sahipleri veya yöneticileri, Haziran ayının sonundan beri aktif olan ve orijinalliğini tespit eden ve doğruladığını doğrulayan Doğrulama C19 Uygulaması ile belgeleri kontrol etmeleri gerekmektedir. Apple Store, Google Play Store ve Huawei AppGallery’den mobil cihazlarda tamamen ücretsiz ve indirilebilir. Sertifikaların doğrulanması, İnternet bağlantısı olmadan da gerçekleştirilebilir.

Doğrulama C19 Uygulaması, İtalya’da sivil ve dini törenlere katılmak, bakım evlerine veya diğer tesislere erişmek, bölgelere girip çıkmak için gerekli olan Yeşil geçişin geçerliliğini kontrol etmek için akıllı telefon aracılığıyla herkes tarafından basit bir şekilde kullanılabilmektedir. Kırmızı Bölge ya da Turuncu Bölge olarak sınıflandırılır. Denetçilerin, kağıt veya dijital formatta gösterilebilen Covid-19 yeşil sertifikasının QR Kodunu çerçevelendirmeleri, geçerlilik ve kimlik verilerinden emin olmaları yeterli olacaktır. Vatandaşların gizliliğini korumak için, sertifika sahibinin kişisel verileri APP tarafından doğrulayıcının cihazında saklanmayacak. Avrupa’ya seyahat için Covid-19 yeşil sertifikasının geçerliliği, Doğrulama C19 Uygulamasının sonraki güncellemelerinde de belirtilecek.

error: Content is protected !!