Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

2 Haziran: Cumhuriyet Bayramı

Vita gazette – 2 Haziran 1946’da,  İtalya ilk kez referanduma gitti. Monarşi ya da Cumhuriyet yönünde oylarını kullandı. Ve kazanan Cumhuriyet oldu. İşte her yıl bu günde “La festa della Repubblica”yı hep birlikte kutluyoruz.

Salgın nedeniyle iki yıl aradan sonra, Cumhuriyet Bayramı için geleneksel askeri geçit töreni Roma sokaklarına geri döndü. Günün sloganı ise “Birlikte barışı savunmak için” oldu.

Törenler her yıl klasikleşen Altare della Patria’da başladı, burada Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Meçhul Asker’in mezarına bir çelenk koyarak saygılarını sundu. Başbakan Mario Draghi, Senato Başkanı Maria Elisabetta Alberti Casellati ve Meclis Başkanı Roberto Fico onun yanında yer aldılar. Ve sonra Frecce Tricolori’nin Capitoline üzerindeki olağanüstü, yeşil, beyaz ve kırmızı renkleri arasında muhteşem uçuş gösterisi gerçekleşti.

Ulusal bir tatil olduğu için, insanların çoğu işten izinli bir gün geçiriyor: devlet daireleri, eğitim kurumları ve bankalar kapalı. Bu yıl bayram,  2 Haziran Perşembe gününe denk geldiği için bunu kısa bir tatile çevirenler de oldu.

Kutlamalarda askeri, resmi geçit törenleri ve gösteriler yer aldı. Roma, yine bu günün başkenti, baş aktörü. Kutlamalarda önemli iki etkinlik de gerçekleşti: askeri geçit ve Meçhul Askerin Mezarı, Il Milite Ignoto’ya çelenk koyma töreni. Sonsuz bir aleve de sahip olan mezar, 1921’den beri Altare della Patria’nın bir parçası haline geldi. Askeri geçit töreni, via dei Fori Imperiali’de gerçekleşiyor.

Günün aşina sembolleri

En tanınmış sembollerden biri, İtalyan Hava Kuvvetleri’nin akrobatik bölümü olan Frecce Tricolori’dir. Oklar, İtalyan Hava Kuvvetleri Aeronautica Militare Italiana’nın ulusal akrobatik bölümüdür. Frecce Tricolori, muhteşem akrobasi hareketleri ve İtalyan bayrağının renklerinde “gökyüzünü boyama” ile tanınır. Bu yıl kocaman İtalyan bayrağı da açtılar.

Ayrıca, Altare della Patria, Festa della Repubblic vesilesiyle ayrı bir k ihtişam kazanıyor. Aslında, propylaea üzerindeki iki Latince yazı, günün ruhunu ve temasını simgeliyor:

Patriae Unitati, Civium Libertati : Yani, Ülkenin birliği, ve halkın özgürlüğü…

Son olarak, Inno di Mameli resmi İtalyan marşı asla ihmal edilmiyor. 1847’de Goffredo Mameli tarafından yazılmış bu marş, gözlerimizi yaşartmaya devam ediyor.

Bu yılın büyük olayı

Ancak bu yılın büyük olayı, covid-19 salgını nedeniyle son iki yıldır iptal edilen askeri geçit töreninin geri dönüşü oldu. Geçit töreni, Colosseum’un arka planına karşı Via dei Fori Imperiali boyunca düzenleniyor ve binlerce İtalya ordusu, donanması ve polis kuvvetleri üyesi katılıyor. Etkinlik, merkezde çok sayıda caddenin kapanmasına ve trafik kısıtlamalarına neden oluyor.

Mattarella: “İtalya barış koşullarını inşa etmeye kararlıdır”

Cumhurbaşkanı, Savunma Genelkurmay Başkanı Amiral Giuseppe Cavo Dragone’a Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle gönderdiği mesajda şu görüşleri dile getirdi:

 “Cumhuriyet, barış koşullarını inşa etmeye kararlıdır ve Silahlı Kuvvetleri, Hükümet ve Parlamento tarafından verilen görevlere dayanarak bu göreve katkıda bulunur.”

error: Content is protected !!