Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

torino film festival

 39. Torino Film Festivali sona erdi

Vita Gazette- Torino Film Festivali’nin 39.’su sona erdi. En İyi Film ödülü “İki Şafak Arasında” filmine verildi. Yönetmenliğini Selman Nacar’ın yaptığı, “Türkiye – Fransa-Romanya-İspanya” yapımı film, “Olağanüstü bir senaryo ve yönetmenlik becerisiyle, inandırıcı bir hikaye anlatmayı başaran, güldüren, heyecanlandıran ve şaşırtan bir film. Akıllıca ve  ağırbaşlılıkla yönetilen, yeni bir büyük yeteneği ortaya çıkaran olgun bir film” gerekçesiyle ödüllendirildi.  Stella della Mole Sanatsal Yenilik Ödülü ise sinema sanatına yaptığı ölümsüz katkılar nedeniyle Monica Bellucci’ye verildi.

Torino Film Festivali jürisi tarafından verilen diğer ödüller şöyle sıralanıyor.

Özel jüri ödülü ex aequo

Özel jüri ödülü, “Avrupa’nın belirsiz geleceğini ve anne ile kızı arasındaki özel ilişki aracılığıyla ortaya çıkan modern toplumun çöküşünü biraz komik ama aynı derecede duygusal olarak kınaması nedeniyle Amalia filminin yönetmeni El Planeta’ya, sinematografik dilin sayısız düzeyine ustalıkla hükmeden güçlü, cesur ve etkileyici bir yazar olması nedeniyle Tüyler’in yönetmeni Omar El Zohairy’e” gerekçeleriyle verildi.

En iyi kadın oyuncu

İzleyicide uyandırdığı derin ve karmaşık duygular ve son derece etkili araçlarla izleyen herkesi filmin içine götürmesi nedeniyle En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Aloners’taki Gong Seung-Yeon’a gitti.

En iyi erkek oyuncu

“Filmin anlattığı serüveni yüzünde ve vücudunda taşıması, acı ve umutsuzluğu ve olağanüstü bir yoğunlukla anlatıyor” gerekçesiyle ödül, Grosse Feiheit filmiyle Franz Rogwsky’e verildi.

En iyi senaryo

“Herkesin bildiği bir hikaye ama o kadar yenilikçi ve güçlü bir açıdan anlatılmış ki, çok modern ve güçlü bir okuma uyandırıyor. Bu sadece bir Holokost hikayesi değil. Bu, yaşam sevgisi ve özgürlüğümüze saldıranlarla taviz vermeme seçimi hakkında bir hikaye… Çünkü en başından, en küçük işaretlerden onlarla savaşmazsak çok geç olabilir” gerekçesiyle En iyi senaryo ödülü Une jeune fille qui va bien’e gitti.

Jüri Başkanı Ildikó Enyedi (Macaristan), Alessandro Gassmann (İtalya), Evgeny Galperine (Fransa) ve Isabel Ivars (İspanya)’dan oluşan Turin 39 Corti jürisinin ödülleri ise şöyle sıralandı:

En İyi Film (2.000 €)

Guillaume Collin’in yönettiği Babatoura (Kanada)

Jüri Özel Ödülü

Ahmed Saleh’in Gecesi (Filistin)

Catherine Bizern (Fransa), Kristina Konrad (Almanya) ve Michael Wahrmann’dan (İsrail) oluşan TFFDoc / Internazionale.doc jürisinin ödülleri de şöyle:

En İyi Film (6.000 €)

918 Gau, Arantza Santesteban Perez (İspanya)

Jüri Özel Ödülü

Nan Zhang (Çin) tarafından  yönetilen “Duvarda başka bir tuğla” isimli film.

Sara Fgaier, Annamaria Licciardello ve Davide Maldi’den oluşan TFFDoc – Italiana.doc jürisinin kazananları şöyle sıralandı:

En İyi Film

Rue Garibaldi, Federico Francioni (İtalya)

Jüri Özel Ödülü

Fabrizio Bellomo’dan İtalyan komedisi (İtalya)

Beatrice Gibson, Max Viale ve Carla Vulpiani’den oluşan Italiana.corti jürisinin ödülleri

En İyi Film

Simone Bozzelli’nin Oyunlar’ı (İtalya)

Jüri Özel Ödülü

Bir Krallığın Doğuşu, Gaia Formenti ve Marco Piccarreda (İtalya)

Paola Casella (İtalya), Anna Maria Osmólska-Metrak (Polonya) ve René Marx’tan (Fransa) oluşan jüri, Fipresci ödülünü (Uluslararası Sinematografik Basın Federasyonu Ödülü) veriyor:

En İyi Film

El Planeta, Amalia Ulman (ABD – İspanya)

error: Content is protected !!