Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Befana geceleri gelir!

Anna Maria Tardioli – “La Befana geceleri kırık ayakkabılarla gelir…” Çocukların 6 Ocak’ta okuduğu tekerlemenin başlangıcı böyle der. Sadece kırık olan ayakkabı mıdır? Neden Befana denir? Biraz açıklığa kavuşturmaya çalışırken, eski İtalyan geleneklerine ve ötesine dalmanız gerekiyor. Befana adı, her şeyden önce, Yunanca Epiphany veya “tezahür, hayalet” teriminin çarpıtılmasından gelir ve tarihinin kökleri çok uzak zamanlara dayanır. Antik dönemlere kadar gider. Romalılar da mirasçılardı: Bu eski zamanlarda Kış gündönümünden on iki gece sonra Tabiat Ana’nın ölümü ve yeniden doğuşu kutlanırdı. Bu gecelerde tanrıça Diana ya da tanrıça Satìa’nın (doygunluk) çok net olmadığına ve başka kadın figürlerinin tarlaların üzerinde uçarak gelecekteki ürünler için tarlaları yatıştırdığına inanıyorlardı. Süpürgedeki kadın efsanesi buradan gelebilir. Ama paçavralar giymiş yaşlı bir kadın nereden çıktı? Efsanenin bu yönü, henüz sona eren eski yılı temsil etme arzusundan kaynaklanabilir veya bu folklorik figürün doğuşunu eski tarım ayinlerine kadar takip ederek, bahara yer bırakan durgun kış hayatıyla ilişkilendirilebilir…

Hediyelerin teslimi çok eski zamanlardan beri bu güne aitmiş gibi görünüyor; Antik Roma’da Strènia, hediye alışverişi ile yeni yılın sembolü (dolayısıyla strenna veya hediyeler) olarak kutlanırdı. Yüzyılları aşan Befana mitinin, İtalya’da aşağı yukarı yaygın olan popüler inançlar tarafından kirlendiği kesindir. Hediyelerin teslimi, Santa Lucia’yı veya Noel Baba’yı çok andırıyor. Ancak burada, ikincisi yani Noel Baba 1970’lere kadar İtalya’da çok popüler değildi. O zamana kadar Befana, çocukların merakla beklediği bir ritüeldi. İyi davranış sergileyenler çok sayıda şeker alıyorlardı. Ya da çok sayıda kömür parçaları buluyorlardı. Bu da kötü davrandıklarının işaretiydi.  Çorapların asılmasının nedeni, 12. yüzyıla yayılan popüler bir hikayede yatmaktadır. Hıristiyanlık tüm pagan ayinlerini ve geleneklerini yasaklamıştı. Befana efsanesi bir istisna değildi. Bu nedenle, Katolik tarihinde yeniden yazılmıştır: efsaneye göre Magi, Beytüllahim’e giderken İsa’nın doğumuna inanmayan ve onlara yardım etmek istemeyen yaşlı bir kadından bilgi ister. Bu istediği reddeden kadın, birkaç gün sonra pişmanlık duyar ve çocuk İsa’yı bulmak umuduyla tatlılar ve hediyeler bırakarak evden eve dolaşmaya başladı. Yaşlı kadın fakirdi ve kıyafetleri çok fazla dolaşmaktan yıpranmıştı. Bu nedenle aileler, dışarı veya evlere ayakkabı ve çorap asmaya başladı.

Bu gelenek bugün hala İtalyan bölgelerini birleştiriyorsa, yüzyıllar boyunca her bölge, kendilerini karakterize eden festivaller ve etkinliklerle Befana’yı kutlamanın kendi yolunu geliştirdi. Örneğin, on dokuzuncu yüzyıldan itibaren, Befana ziyafeti Roma’da o kadar popüler hale geldi ki, genç ve yaşlı, çok sayıda şekerci dükkanının ve cadı kuklalarının bulunduğu Piazza Sant’Eustachio’da toplanmaya başladı. Bugün festival geleneksel olarak Piazza Navona’da, yetişkinlerin ve çocukların gezip tatlı yemeyi ve ‘Befane’nin sanatsal temsillerine katılmayı ihmal etmedikleri yerde tekrarlanıyor. Ancak Friuli’de, yeni yıl için büyük bir şenlik ateşi olan Il Penevin’i düzenlemek gelenekseldir; bununla birlikte, şenlik ateşinin belirli özelliklere sahip olması gerekir: kıvılcımlar yüksek olmalı ve bu nedenle çiftçiler onları çatallarla dürtmelidir; eskiler de rüzgarın yönüne göre iyi bir yıl olup olmayacağını tahmin ederler. Venedik’te otuz yıldır sabit bir randevu haline gelen bir olay bu günü karakterize ediyor: La Regata della Befana. Son Doge’nin ikametgahı olan Dolfin Manin Sarayı’ndan, şehrin en eski kürek şirketi olan Bucintoro kulübünün eski üyelerinin kullandığı tekneler, Befana kılığında teknelerle doğru yola çıkıyor. Rialto Köprüsü’ne ilk ulaşan kişi yarışı kazanıyor.  Ve bitiş çizgisini köprüden sarkan, çok uzun bir çorapla geçiyor!!

Ve son olarak, en çok beklenen olay: Befana of Urbania’nın uçuşu. Neredeyse tüm büyük İtalyan şehirlerinde, Befana’nın süpürgesini onlarca metre aşağıda gözlemleyenlerin başlarının üzerinden geçerken uçuşunu hayranlıkla seyredebilirsiniz; ama Pesaro-Urbino eyaletindeki bu Marchigiana şehri Urbania, Befana’nın şehridir !! Tüm şehir etkinliğe hazırlanır. 2016’dan beri, burada bir postane vardır. Burası çocukların uzun burunlu yaşlı kadına mektuplarını bırakabilecekleri Befana’nın evidir! Şehrin çan kulesinden yapılan geleneksel uçuşu, İtalya’daki en muhteşem uçuştur.

Nihayetinde, Befana eski yılın bitişini temsil ediyor ve tüm kötü şeyleri alıp götürüyorsa, o zaman başımızın üzerinden geçmesine izin verin ve yeni biten yılda yaşadığımız tüm kötü anları alıp götürebilsin… ve elbette çok şeker ve biraz kömür almayı umuyoruz !!!

error: Content is protected !!