Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

  1. Venedik Uluslararası Film Festivali

Venedik Film Festivali, pandemiye rağmen hem programıyla hem de alınan önlemlerle 2020 yılında festival ruhunu yaşatarak, büyük bir misyon üstlenmişti. Bu yıl da aynı coşkuyla hazırlanan festivalde yoğun ve kaliteli bir program yapıldı. 1-11 Eylül tarihleri ​​arasında Corona gölgesinde gerçekleştirilecek festivalde %50 kapasite, giriş kontrolleri, koltuk rezervasyonu, green card zorunluluğu gibi yoğun önlemler alındı.

Venedik Film Festivali, ünlü oyuncu Penélope Cruz ile parlak İspanyol yönetmen Pedro Almodóvar’ı bir araya getiren “Madres Paralelas” filmiyle açılacak. Ünlü İtalyan yönetmen, oyuncu ve senarist Roberto Beningi ve Jamie Lee Curtis, Yaşam Boyu Başarı Ödülü olarak Altın Aslan’ı alacak. Şilili yönetmen Pablo Larrain’in yönettiği Spencer filminde Kristen Stewart, Prenses Diana’yı canlandırıyor.

Festivalde prömiyer yapacak filmler arasında Denis Villeneuve’nin “Dune”, Pablo Larraín’in “Spencer”, Jane Campion’un “The Power of the Dog”, Edgar Wright’ın “Last Night in Soho”, “The Last Duel”, Ridley Scott tarafından yer alıyor. Ve Maggie Gyllenhaal’ın “Kayıp Kızı”.

Yönetmen Ana Lily Amirpour da yeni filmi “Mona Lisa ve Kanlı Ay” ile yarışıyor. Yeni Zelandalı yönetmen Jane Campion, Kirsten Dunst ve Benedict Cumberbatch ile birlikte oynadığı edebi uyarlaması “The Power of the Dog” ile yarışmaya giriyor. Cannes 2021 jürisinde yer alan Amerikalı aktris Maggie Gyllenhaal, yönetmen koltuğuna ilk kez oturduğu ve başrolünü Olivia Colman’a emanet ettiği “Kayıp Kız”ı da Venedik’te sunacak. Büyük yönetmen Paul Schrader de yeni filmi “The Card Counter” ile festivalde yarışacak.

error: Content is protected !!