Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

8 Aralık: ışıkların ve renklerin günü

Anna Maria Tardiolo- İtalyan geleneğine göre 8 Aralık’ta evler ışıklar ve renklerle doluyor. Noel süsleri evlerin boşluklarını istila ediyor. Mobilyaların üzerinde, yerde, kanepelerde renkli şeritler, parlak renkli toplar, yıldız şeklinde uçlar, kırmızı, altın veya gümüş kurdeleler, çelenkler ve gerçekten çok uzun ışık dizileri görebilirsiniz. Dairenin bir ucundan diğer ucuna yorucu bir mecazi balenin ardından nihayet Noel ağaçlarının dallarına uygun bir şekilde yerleştirilmeyi bekleyen her şey, belki de gerçek bir karardan ziyade, ev sahiplerinin yorgunluklarından dolayı yerlerini bulmayı başarır. 8 Aralık’tan itibaren Noel’e geri sayım başlar. Günün sonunda, bu ana ulaşmak için her şey hazır olmalıdır.

Hediyeler ağacın altında yığılmaya başlar ve her yeni ekleme ile evlerde coşku artar. Aynı zamanda Katolik geleneği olan ailelerde doğum sahnesi de kurulur. O da 7 Ocak’a kadar sürdüreceği son düzenini bulmadan önce Noel ağacıyla birlikte aynı kaderi paylaşır.  Noel yaklaştıkça, her karakter 6 Ocak’ta tamamlanacak şekilde biraz ilerler. Neşeli, şenlikli bir atmosfer bu günde toplumun her kesimine hakimdir. Vitrinler renkli ışıklar, sahte kar, elfler ve kızaklarla canlanıyor. Binaların ve ofislerin içinde muhteşem ve zarif Noel ağaçları görülebilir. Şehirler canlanır. İtalya’nın Caltabellotta, Sicilya gibi bazı bölgelerinde, 8 Aralık’ta, “Kusursuz Gebelik” onuruna yapılan  geçit töreninin sonunda, bir kukla yakılır. Böylece şeytanı yenmek özel bir törenle geleneksel olarak karakterize edilir.  

Çoğu İtalyan şehrinde bu gün sokakları ve meydanları süsleyecek ışıklar ve uzun zamandır beklenen Noel ağaçları yanar. Başkent Roma da Noel ağacının ışıklarını yaktı. Görünüşüyle ​​artık dünya çapında ün kazanan ağaç bu yıl “Spelacchio” olarak adlandırılmıyor; ne de “Spezzacchio” ağacı, birçok dalı kırılmış olan ertesi yıl yaktı. Kafkasya’dan köknar olarak adlandırılan eski “Spelacchio”, yeni belediye başkanı Gualtieri’nin döneminin ilki, 30 Kasım’da geldi ve geçen hafta sonu kuruldu. 8 Aralık öğleden sonra Belediye Başkanı Gualtieri’nin ateşlenmesi için tam zamanında. Işıklar açıldığında yağmura rağmen, birçok Romalı’nın ve dünyanın dört bir yanından gelen turistin nefes alabildiği büyülü atmosfer bulutlanmadı. 25 metre yüksekliğindeki Piazza Venezia’daki çiçek tarhının ortasındaki rengarenk topları ve parlak ışıklarıyla her zaman olduğu gibi bu akşamdan ayrılıyor. Onun dibinde 17 hediye kutusu. Bu yıl serginin küratörlüğünü FAO üstlendi ve Birleşmiş Milletler örgütü bu jestle 2030 yılına kadar 193 ülkenin kendilerini adadığı daha iyi bir dünyaya ulaşma hedeflerini sembolize etmek istedi: yoksulluk, sıfır açlık, sağlık, esenlik, kaliteli eğitim, cinsiyet eşitliği, temiz su ve sanitasyon, temiz ve erişilebilir enerji, insana yakışır iş ve ekonomik büyüme ve eşitsizliklerin azaltılması…

error: Content is protected !!