Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Terör ve mafya kurbanları: Aldo Moro ve Peppino Impastato 

Vita gazette: 9 Mayıs: Hem Avrupa Günü’nü, hem II. Dünya Savaşı zaferini kutladığımız bir gün. Böylesine anlamlı bir tarih, aynı zamanda terör mağdurlarına da adanmış bir gün. Peppino Impastato ve Aldo Moro, unutulmaması gereken iki kahraman…

Bugün Aldo Moro ve Peppino Impastato’nun öldürülmelerinin 44. yıldönümü. Yıllar boyunca, kötülüklere karşı savaşmaya çalışanların iki sembolü oldular: mafyanın ve terörün… 9 Mayıs, terör mağdurlarına ve katliamlarına adanmış bir Anma Günü’dür. İtalya Cumhuriyeti’nin 4 Mayıs 2007’de ilan ettiği bu yıldönümü, her yıl 9 Mayıs’ta İtalyan devlet adamı Aldo Moro’nun Kızıl Tugaylar tarafından öldürülmesi dikkate alınarak kutlanır. Yine aynı gün Sicilya’nın Cinisi kentinde gazeteci ve radyo spikeri Peppine Impastato, Cosa Nostra’ya (mafya) yönelik şikayetleri başta olmak üzere öldürüldü.

Moro kaçırıldıktan 55 gün sonra öldürüldü

16 Mart 1978’de Kızıl Tugaylardan bir komando Başkan Aldo Moro’yu kaçırdı. Moro, Komünistlerin desteğiyle ilk hükümete olan güvenin oylanacağı Parlamento yolundadır. Tutsak olduğu günlerde, dünyanın dört bir yanındaki gizli servisler Moro’yu bulamaz. Devlet örgütle anlaşmaya varmaz. 9 Mayıs 1978’de Kızıl Tugaylar tarafından kaçırılan, İtalya Başbakanı Aldo Moro’nun cesedi, başkanın son yolculuğu için kullanılan kırmızı Renault’un bagajında ​​bulundu. Araba, Demokrasi genel merkezinin bulunduğu Piazza del Gesù ile PCI merkezinin bulunduğu delle Botteghe Oscure arasında, Caetani yoluyla park edilmişti. Üzerinde kaçırıldığı gün giydiği gri çizgili takım elbive ve kravatı vardı.

Aldo Moro, 23 Eylül 1916’da Lecce eyaletine bağlı Maglie’de doğdu. Bari Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi’ne girdi ve mezun olduktan sonra akademik kariyerine başladı. 1946’da kurucularından biri olduğu DC’nin temsilcisi olarak Kurucu Meclis’e seçildi. 1955’te ilk Segni hükümetiyle birlikte Grace ve Adalet Bakanı oldu. İki yıl sonra Zoli hükümetinde Eğitim Bakanı oldu. İlk ve orta okullarda yurttaşlık eğitiminin tanıtılmasını ona borçluyuz. 1963’te sosyalistlerin katılımını gören bir hükümetin konseyinin başkanıydı. 1968’de sona eren siyasi bir deneyim. 1974’te dördüncü hükümetini kurdu, ancak ertesi yıl önemli bir yenilik İtalyan siyasi çerçevesini değiştirdi. 1975’teki idari seçimlerde PCI büyük bir konsensüs elde etti ve Moro’nun bir süredir desteklediği stratejiyi siyasi tartışmanın merkezine geri getirdi: PCI’yı hükümet yapısına dahil ederek ülkede yeni bir reformist hamle yapmak. Temmuz 1976’dan Mart 1978’e kadar İtalya milli dayanışma mevsimini yaşadı.

Peppino Impastato

Giuseppe (Peppino) Impastato, 5 Ocak 1948’de Cinisi’de (Sicilya-Palermo) doğdu. Ailesi de, yerel mafya sisteminin bir parçası olan Peppino kısa yaşamı boyunca, mafyaya karşı açıkça mücadele verdi.  Bu eylemlerini yasal siyasi ve sosyal girişimlerle yaptı. Mafyaya karşı yürüttüğü bu savaş nedeniyle küçük yaştan itibaren babasıyla çatışmasına neden oldu. Bu kavgalar evden uzaklaştırılma pahasına sürdü. 1965’te, bir ihbar gazetesi olan “L’idea socialista”yı kurdu ama kısa süre sonra gazeteye el konuldu,. Nüfuzlu bazı kişiler için uygunsuz kabul edilmiş olmalıydı…  1976’da “Müzik ve Kültür” adlı kültürel bir derneğin oluşumunu destekledi ve bir yıl sonra, mikrofonlarından mafya hakkında ayrıntılı olarak yayın yapacağı, yerel patronlara karşı cesur bir ihbar eylemi yürüttüğü ücretsiz radyo istasyonu “Radio Aut”u kurdu. 1978 yılına gelindiğinde Peppino, Cinisi belediye seçimleri için Proleter Demokrasi listesinde yarıştı, ancak aynı yılın 8-9 Mayıs gecesi, vücudu demiryoluna bağlanarak vahşice öldürüldü. Başlangıçta, basın ve yargı, onu kendi terör eyleminin kurbanı olan olası bir bombacı olarak tasvir etti ya da en fazla intihar olduğunu varsaydı. Peppino Impastato’nun öldürülmesini takip eden günlerde, Cinisi’nin yurttaşları onun adına oy verdi ve sembolik olarak onu belediye meclisine seçtiler.

error: Content is protected !!