Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Draghi’den “devam” mesajı

Senato’dan güvenoyu

Vita gazette – Başbakan Mario Draghi, beklendiği gibi yenilenmiş koalisyon hükümetiyle yola devam edebileceği mesajını verdi. Koalisyon üyesi partiler kendisini desteklerse başbakanlık görevini sürdüreceğini belirten Draghi, “İtalya, nasıl birleşeceğini bildiğinde güçlüdür. Ülkenin 4 cephede etkin ve hızlı hareket edebilecek bir hükümete ihtiyacı var” dedi.

Parlamentonun üst kanadı senatoda yapılan güven oylamasında Başbakan Draghi, 95’e karşı 38 oyla güvenoyu aldı.

Bir süredir Rusya-Ukrayna politikası ve silah yardımları hükümet ortaklarından Giuseppe Conte liderliğindeki M5s partisinde sıkıntıya neden oluyordu. Başbakan Draghi ile birlikte hareket eden 5 yıldız hareketinden Dışişleri Bakanı Luigi di Maio, Conte’nin itirazlarını gerekçe göstererek partiden ayrılmış bazı vekillerle birlikte yeni bir parti kurmuştu. Geçtiğimiz hafta yapılan yardım paketi güven oylamasını M5S partisi ‘yetersiz miktar” gerekçesiyle veto etmişti. 5 Yıldız Hareketi’nin desteği olmadan da hükümet güvenoyu almış ama Draghi, “hükümetin ulusal birlik yapısı ortadan kalktı” gerekçesiyle istifa kararı almıştı. Ancak Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella istifayı kabul etmemiş, Başbakan Draghi’yi durum değerlendirmesi yapması için parlamentoya yönlendirmişti.

Başbakan Draghi, bugün Senato’da yaptığı konuşmada geçen Perşembe günü yapılan oylamanın, bu çoğunluğu bir arada tutan güven anlaşmasının sona erdiğini kanıtladığını belirterek, “Parçası olduğunuz bir hükümete güven oyu vermemek, net bir anlamı olan açık bir siyasi jesttiösterge” dedi. Draghi, Cumhurbaşkanı Mattarella tarafından başbakanlığa atandığını hatırlatarak, “Seçmen önüne çıkmamış bir başbakanın parlamentoda mümkün olduğunca geniş bir desteğe sahip olması gerektiğine inanıyorum. Bu aylarda, bu hükümetin demokratik meşruiyetinin ve etkinliğinin en büyük güvencesi ulusal birlik yapısı olmuştur. Geçen haftaki güven oylamasında koalisyon ortağı 5 Yıldız Hareketi’nin oy kullanmamasıyla ulusal birlik yapısı bozuldu. Bundan sonra yola devam edebilmek için tek çözüm bu anlaşmayı sıfırdan yeniden inşa etmektir” diye konuştu.

Hükümetin görevde kalması yönündeki çağrıları da hatırlatan Draghi, “Bunu isteyen İtalyanlar” dedi. Ve özellikle 2000’e yakın belediye başkanı ve sağlık personelinin kendisine verdiği destekten çok etkilendiğini belirtti. “Bu istikrar talebi, hepimizi hükümetin gerçekten görevini yapabileceği koşulları yaratmanın mümkün olup olmadığına karar vermeye zorluyor. Bugünkü tartışmalarımızın kalbinde bu var” diyen Draghi, konuşmasını şöyle bitirdi: “İtalya’nın, samimi ve somut yeni bir güven anlaşmasına ihtiyacı var. Partiler ve siz parlamenterler: bu paktı yeniden inşa etmeye hazır mısınız? Bu soruların cevabını bana değil tüm İtalyanlara vermelisiniz.”

Beklediği yanıt senatoda yapılan oylamada geldi. M5S, Kuzey Ligi Partisi ve Forza Italia Partisi tarafından boykot edilen oylamada, Başbakan Draghi, 95’e karşı 38 oyla güvenoyu aldı.

error: Content is protected !!