Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Başbakan Mario Draghi istifa etti

Vita gazette – Başbakan  Mario Draghi istifa etti. Karar, hükümet ortaklarından M5s partisinin terk ettiği Senato’daki güven oylamasından sonra geldi.  

Mario Draghi, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile yaptığı görüşmenin ardından CDM toplantısında istifa ettiğini açıkladı.  Hükümet, yardım kararnamesine verilen güven oylamasında 172 çoğunlukla evet oyu aldı.

Eski merkez bankacısı Mario, Cumhurbaşkanı Mattarella tarafından çağrıldığında 13 Şubat 2021’den beri görevdeydi ve Conte liderliğindeki kırmızı-sarı hükümetin sona ermesinden sonra çoğunluğu oluşturma görevini kabul etmişti. Mario Draghi Bakanlar Kurulu’na gönderdiği istifa mektubunda şu görüşleri dile getirdi:

“Herkese iyi akşamlar,

Bu gece istifamı Cumhurbaşkanı’na vereceğimi duyurmak istiyorum.

Bugün Parlamento’daki oylar siyasi açıdan çok önemlidir. Kurulduğundan beri hükümeti destekleyen ulusal birliğin çoğunluğu artık orada değil. Hükümetin eyleminin altında yatan güven anlaşması başarısız oldu.

Son günlerde, bana ileri sürülen ihtiyaçları karşılamaya çalışırken, ortak yolda devam etme konusunda azami kararlılığım oldu. Bugün Meclis’te yapılan tartışma ve oylamadan da anlaşılacağı gibi bu çaba yeterli olmadı. Parlamentodaki göreve başlama konuşmamdan her zaman, bu yürütmenin ancak siyasi güçlerin güven oyu verdiği hükümet programını yerine getirebileceğine dair açık bir beklenti varsa ilerleyeceğini söyledim.

Bu kompaktlık, bu ayların zorluklarıyla yüzleşmek için temeldi.

Bu koşullar artık yok.

Çalışmanız için teşekkür ederim, birçok sonuç elde edildi.

Tüm İtalyanların çıkarına, çok zor bir anda başardıklarımızla gurur duymalıyız.

Teşekkürler.”

error: Content is protected !!