Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Benimle iletişim kurmak istiyor musun?

Beni hayatınıza arkadaş olarak kabul ettiniz. Benimle sıcacık evinizi paylaşıyorsunuz. Artık kocaman, sevgi dolu bir aileyiz. Ama benim konuşma yeteneğim yok. Derdimi size konuşarak anlatamıyorum. Peki benimle iletişim kurmak, beni tanımak istemez misiniz?  UC Davis Veterinerlik Okulu’ndan hayvan davranış uzmanı Emma Grigg yaptığı çalışmalar sonucunda her ikimize de yardımcı olacak işaretleri sıralamış. Lütfen okur musunuz?

Seni Seviyor muyum?

Eğer bacaklarının arasında dolaşıyorsam, başımı ayak bileğinle dizin arasında uzanan kaval kemiğine ya da bilgisayar ekranına sürüyorsam sana sevgimi göstermeye çalışıyorum.  Benim yanaklarımda koku işareti bırakmak için kullandığım bir bezim var. Seni işaretleyerek ben de seni kendi dünyamın bir parçası yapıyorum. Kendimi yanında güvende hissettiğim kişiye yakın olmaya çalışıyorum.Bu benim en temel ihtiyacım. Farklı derecelerde fiziksel sevgi isteyebilirim ya da istemem. Bu tamamen cinsime göre değişen bir durum.

Neden Mırlarım?

Evet, genelde memnun olduğumda mırlarım. Ama bu seni yanıltmasın. Beni gerçekten seviyorsan ve kaybetmek istemiyorsun dikkatli olman gerekiyor. Yaralandığımda ya da ölmek üzereyken de mırıldarım. Yani mırlayarak senden yardım da isteyebilirim.

Neden Battaniyeyi Yoğuruyorum?

Bebeklikten gelen iyi bir alışkanlığım var. Zaman zaman battaniye ya da yumuşak yüzeyleri yoğururum. Yavruyken emme sırasında sütün rahat akmasını sağlamak ve rahatlamak için annemi yoğururdum. Bu alışkanlığımı sevdiğim bir kişide ve yatakta yaparak sürdürüyorum.Böylece kendi kendimi rahatlatır sana da, “Sen benim için önemli birisin. Ben seninle rahatım.” Mesajını veririm.

Neden Kuşları Görünce Cıvıldarım?

Bu konuda benim de kafam karışık.  Ama özellikle yakalayamayacağım bir av gördüğümde çok heyecanlandığımı biliyorum. O sırada garip sesler çıkarıyor olabilirim.  Benzer şekilde oyuncaklara atlamadan önce de vücudumu sallarım. Böylece kaslarımı zıplamaya hazırlarım, avımı daha iyi görürüm ve derinlik algımı geliştiririm.

Neden Bilgisayarının Üzerine Yatarım?

Pandemi nedeniyle evde daha çok çalışıyorsun. Doğal olarak benim bilgisayar klavyesi ile kitaplarının üzerine yattığımı fark ettin. Evet bilgisayarının sıcaklığı çok hoşuma gidiyor. Ama esasen seni çok seviyorum. Bu yüzden seni taklit ediyor, senin dikkatini çekmeye çalışıyorum. Yani seninle birlikte olmak istiyorum. Senin bulunduğun yerlere kokumu bırakmak ortak alanlarımızı işaretlemek de hoşuma gidiyor.

Kedi Nanesine Dikkat!

Küçük bir tutam kedi nanesi davranışımı değiştirebilir. Beni çok yumuşak, sakin yapıyor. Ama kardeşim Prenses Vanessa naneyi yediğinde agresifleşiyor. Bunun bitkide bulunan nepetalakton isimli yağdan kaynaklandığı düşünülüyor. Bu yağ merkezi sinir sistemimiz üzerinde ilaca benzer bir etki yapıyormuş. Koku alma duyuları yoluyla başlıyormuş. Bazı kedilerde belirgin bir öforik veya halüsinojenik reaksiyona neden oluyormuş. Telaşlanma! Söylediğim gibi beni sakinleştiriyor…

                                                                                                                                     Prens 

error: Content is protected !!